KÖR NOKTADA
KÖR NOKTADA

KÖR NOKTADA, 15 Haziran’dan İtibaren Sadece MUBI’de

10 Haziran 2024

Ayşe Polat’ın prömiyerini 2023 Berlin Film Festivali’nin “Karşılaşmalar” bölümünde yapan KÖR NOKTADA filmi, ülke tarihinde saklı kalmış gerçekleri gözler önüne seren cesur bir anlatı sunuyor. Yönetmenin Cumartesi Anneleri’nden ilhamla çektiği filmin merkezinde JİTEM mensubu bir karakter yer alıyor.

Başrollerini Ahmet Varlı, Katja Bürkle, Nihan Okutucu, Çağla Yurga ve Muttalip Müjdeci’nin paylaştığı KÖR NOKTADA, 42. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve FIPRESCI ödüllerini kazandı. Aynı zamanda Alman Film Ödülleri’nde üç ayrı dalda ödüle layık görülen film, yurtiçi ve yurtdışında pek çok başarının da sahibi.

Alman belgesel ekibi, oğlunu yıllar önce kaybetmiş yaşlı bir Kürt kadın ve insan hakları avukatı Eyüp’le röportajlar yapmak için Türkiye’ye gelir. Belgesel tonunda ilerleyen film, farklı kameraların devreye girmesiyle gözetleyen ve gözetlenen arasındaki sınırın giderek belirsizleştiği paranoya dolu bir gerilime evrilir. Tarih bir kez daha tekerrür edecek, yüzleşilemeyen bir geçmiş ekseninde, kaybolan insanlar ve ölümler bir kez daha ortalığı karıştıracaktır. Tüm bu karmaşanın içinde, kimsenin göremediğini gören küçük bir kız çocuğu belirir.

KÖR NOKTADA Fragman

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Han Kang
Önceki

Han Kang’ın Ödüllere Doymayan Romanı Yayımlandı!

Neslihan Acu
Sonraki

Neslihan Acu’nun Yeni Kitabı Çıktı!

Kaçırmayın!

The Andy Warhol Diaries. Andy Warhol in The Andy Warhol Diaries. Cr. Netflix © 2022

Pop-art Hareketinin Öncüsü Andy Warhol’un Eserleri Lale Müzesi’nde

Yirminci yüzyıl çağdaş sanatının en etkin isimlerinden ve Pop-art hareketinin
Asena Polat

Portfolyo: Asena Polat

1994 yılında İzmir’de doğdum. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik