Kritik Mesafe sergisi, 10__12 Gallery, 2023
Kritik Mesafe sergisi, 10__12 Gallery, 2023

“Kritik Mesafe” Sergisi Yenilenen Yüzüyle 10__12 Gallery’de

29 Eylül 2023

Vincent de Boer’in Türkiye’deki ilk sergisi “Kritik Mesafe”, yenilenen yüzüyle 10__12 Gallery’de sanatseverlerle buluştu.

Geçtiğimiz iki sene boyunca başarılı sergilere imza atan Hazal Özkan Art Gallery, yeni sanat sezonunda yenilenen ismi ve marka kimliğiyle yolculuğuna 10__12 olarak devam ediyor.

10__12 Gallery Kurucusu Hazal Özkan galerinin yeni dönemi için: “Bir süredir üzerinde çalıştığımız bu marka dönüşümünü açıklamaktan büyük heyecan duyuyorum. 10__12 odağına, çağdaş sanatı, uluslar aralılığı ve yükselen genç sanatçıları alıyor. Sanatçılarla yakın temasta sürdürdüğümüz iletişimimiz ile genç sanatçıların kariyerini birlikte inşa ediyoruz. Hem marka olarak çağdaş ve dinamik kalmak hem de potansiyeli yüksek genç sanatçılara destek olarak çağdaş sanatın sürekliliğine katkı sağlamak benim için çok önemli. Yenilenen yüzümüzle 10_12 olarak ilk sergimizin uluslararası birçok önemli müze ve galerilerde sergi yapmış ve yine önemli markalarla çalışmış olan yükselen sanatçı Vincent de Boer’in ülkemizdeki ilk sergisine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Farklı ülkelerde birçok başarıya imza atmış Hollandalı sanatçı Vincent de Boer‘in Türkiye’deki ilk sergisine 10_12 Gallery ev sahipliği yapıyor. Bu etkinlik aynı zamanda Hazal Özkan Art Gallery’nin yeni ismiyle düzenlenen ilk sergisi olma özelliğini de taşıyor. Kritik Mesafe sergisi 22 Eylül Cuma günü sanatçının da katılımıyla gerçekleşecek olan açılış ile sanatseverlerle buluştu.

Sergide hem sanatçının kendi koleksiyonundan daha önce hiç sergilenmemiş eserleri hem de Kritik Mesafe için özel olarak ürettiği eserler bir arada yer alıyor. Dolayısıyla Kritik Mesafe sergisi Vincent De Boer’in geniş kapsamlı kariyerine ışık tutuyor.

Eserlerinde genellikle dil, tipografi ve sanat arasındaki ilişkiyi anlatan de Boer, grafik tasarımdaki referansıyla geleneksel teknikleri, modern teknolojiyle birleştirerek kendine özgü bir stil oluşturmuştur. Vincent de Boer aynı zamanda kaligrafi tutkusunu paylaşan beş sanatçıdan oluşan Hollanda merkezli High On Type kolektifinin üyesidir.

Vincent de Boer‘in çalışma sürecini sesin çağrışımı, ritim, akış ve titreşimlerle ilişkilendirerek ürettiği eserleri bir araya getiren “Kritik Mesafe” sergisi aynı zamanda izleyici ile eser arasındaki algı ve etkileşim mesafesini de işliyor. Sergi, kritik mesafe temasını işleyen bir dizi resim, çizim ve enstalasyona ev sahipliği yaparken, Vincent de Boer, eserleri aracılığıyla izleyiciyi ortam ve ses üzerine düşünmeye devam ediyor.

Kritik Mesafe sergisi 11 Kasım’a kadar Maçka Residences’ta yer alan 10__12 Gallery’de ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Vincent de Boer Hakkında

Vincent de Boer (d. 1988, Hollanda) Utrecht, Hollanda’da yaşıyor ve çalışmalarına devam ediyor.

Kaligrafi temeline sahip olan Vincent de Boer, dilin sınırlarını sürekli olarak zorluyor. Tek bir fırça darbesiyle açılan dünyanın büyüsüne kapılarak hareketin karmaşıklığını araştırıyor. Çalışmalarında, malzeme ve teknik konusundaki derin bilgisini ve bunlara hakim olmak için gereken dikkati sergiliyor. Bu temele dayanarak de Boer, benzersiz tarzını kağıt, duvar resimleri ve performanslar da dahil olmak üzere çeşitli ortamlara uyguluyor. Eserleri, Eye Film Müzesi, Hashimoto Contemporary New York, Paris’teki Musée Cluny, Tokyo’daki AtypI Konferansı, Het Hem ve Stedelijk Museum Schiedam dahil olmak üzere hem Hollanda’da hem de uluslararası alanlarda sergilendi.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Füreya Koral
Önceki

Görülmemiş Eserleriyle Füreya Koral Sergisi Maçka Sanat Galerisi’nde!

Seçkin Pirim
Sonraki

Seçkin Pirim 3 Ekim’de İstanbul Modern’de

Kaçırmayın!

Zamanın Gölgesi

SSM’in Yetişkin Öğrenme Programları Yeniden Başlıyor!

Sakıp Sabancı Müzesi Yetişkin Öğrenme Programı, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü
TEBDİL

Tebdil Oyunu Haziran’da Pops Balat’ta!

Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı ve rejisini üstlendiği, 2383 Yapımı olan