“Kula” Oyunu, İstanbul Sefarad Yahudilerinin Ortak Geçmişinin Solan Hatırası

Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları dizisi Rivka Bihar Waldman’ın “Kula” Oyunu, İstanbul Sefarad Yahudilerinin Ortak Geçmişinin Solan Hatırası” başlıklı konuşmasıyla devam ediyor. Noyan Ayturan’ın moderatörlüğündeki etkinlik 15 Mart 2023 saat 18.30’da gerçekleşecek.

“Kula” Oyunu, İstanbul Sefarad Yahudilerinin Ortak Geçmişinin Solan Hatırası
“Kula” Oyunu, İstanbul Sefarad Yahudilerinin Ortak Geçmişinin Solan Hatırası”

50. yılını kutlamaya yaklaşan “Kula” oyunu, her ne kadar Galata Kuledibindeki Sefarad Yahudilerinin günlük yaşamlarına ait bir kesit sunsa da aslında Türkiye’deki Yahudi yaşamını temsil eder. Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber azınlıklara uygulanan Türkleştirme politikaları büyük ölçüde, ortak dil ve değerler üzerinden oluşturulan Sefarad kimliğinin kaybına neden olmuştur. “Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları” dizisinin bu oturumda konuşmacı, Ladino dilinde sahnelenen oyunu, ilk sahnelendiği 1979 yılından günümüze dek kazandığı anlamlar ve Sefarad kimliğinin ortak geçmişi bağlamında ele alacaktır.

Not: Etkinlik ücretsizdir, etkinlik günü kapıdaki görevliden davetiye alınacaktır.

Konuşmacı: Rivka Bihar Waldman
Moderatör: Noyan Ayturan
Yer: Akbank Sanat
Tarih: 15 Mart 2023
Saat: 18:30

Rivka Bihar Waldman Hakkında

İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans eğitimini tamamlar, yine aynı üniversitede doktora yapar; Högskolan Dalarna Üniversitesi’nde (İsveç), Karşılaştırmalı Edebiyat alanında yüksek lisans derecesini alır. Türkiye Yahudi toplumunun yazınsal ve kültürel ürünleri ilgi alanlarının başında gelen Rivka Bihar Waldman, birçok ulusal ve uluslararası konferansa katıldığı gibi çalışmaları da hakemli dergilerde yayımlanmıştır; aynı zamanda çevirmenlik ve öğretmenlik de yapmaktadır.

Noyan Ayturan Hakkında

Fizik bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde yüksek lisans yaptı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı, Theater de l’Ange Fou – London International School of Corporeal Mime ve Studio Oyuncuları’nda oyunculuk ve mim eğitimleri alan Ayturan, dramaturji alanında doktora çalışmasına devam etmektedir. İstanbul, Haliç, Yeditepe, Yeni Yüzyıl ve Beykent üniversitelerinin sahne sanatları bölümlerinde dersler verdi. Tiyatro yönetmenliğinin yanı sıra Hausbühne isimli çevrimiçi video platformunda tiyatro üzerine akademik içerikler üretmektedir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar