Kundura DocLab 2023
Kundura DocLab 2023

Kundura DocLab’e Başvurular Başladı

9 Ocak 2024
Kundura DocLab 2023
Kundura DocLab 2023

Beykoz Kundura’nın belgesel sinema ve belgesel tiyatro yönetmenlerine özel hazırladığı proje ve kapasite geliştirme platformu Kundura DocLab için başvurular beykozkundura.com adresinde başladı. Bu yıl ikincisi yapılacak ve 22-27 Nisan 2024 tarihleri arasında Beykoz Kundura’da gerçekleşecek Kundura DocLab, Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu, Balkanlar ve Güney Kafkasya bölge ülkelerinden belgesel yönetmenlerini, yeni projeleriyle İstanbul’da bir araya getirecek.

Araştırma odaklı çalışan yönetmenlere açık

Sinema ve tiyatro pratiğini buluşturarak, katılımcılara bir hafta boyunca, çağdaş ve disiplinlerarası bir yaklaşımla ortak araştırmalar yapma şansı sunacak Kundura DocLab, kurmaca dışı hikâye anlatımında uluslararası sanatsal işbirlikleri ve ilhâm verici metodolojiler geliştirmeyi amaçlıyor. Araştırma odaklı çalışan tüm film ve tiyatro yönetmenlerine açık olan platform, kurmaca dışı hikâye anlatımında uluslararası sanatsal işbirlikleri ve ilhâm verici metodolojiler geliştirmeyi amaçlıyor.

Belgesel sanatının üretim sürecindeki metodolojilerin derinlemesine geliştirilmesinin yanı sıra, hikâye anlatma sanatındaki kaynakların farklı katmanlarda görülmesine odaklanan Kundura DocLab, kurmaca dışı hikâye anlatımının özünü keşfederek hem sorguluyor ve bugünün tanımlarını tartışıyor hem de yeni yaklaşımlar yaratmanın mümkünlüğünde ‘başka bir dünya’nın yollarını arıyor.

Seyirciye açık programlar da olacak

Katılımcılara bir hafta boyunca kapsamlı bir deneyim sunacak Kundura DocLab programı, İtalyan dramaturg Aljoscha Begrich ve Amerikalı sinema yapımcısı Bruni Burres’in danışmanlığında hazırlanıyor. Seçilen yönetmenlere özel proje ve kapasite geliştirme atölyelerinin yapılacağı programda ayrıca, Kundura Sinema ve Kundura Sahne’de seyirciye açık gösterimler ve sanatçı konuşmaları da olacak. Bu yıl, Lübnanlı tiyatrocu, oyun yazarı ve görsel sanatçı Rabih Mroué’nin “Riding on a Cloud” ve “Make Stop Smoking” adlı performansları Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşurken, Gürcü asıllı Fransız belgesel sinemacı Nino Kirtadze’nin filmlerinden bir seçki de Kundura Sinema’da gösterilecek. Programda ayrıca Seiba Anlatı Merkezi’nden hikâye anlatıcısı, eğitmen, yazar Nazlı Çevik Azazi’nin de atölyeleri gerçekleşecek.

12 proje seçilecek

Kundura DocLab’in ikinci edisyonunun jürisi, yapımcı Dilek Aydın, araştırmacı, akademisyen ve küratör Gurur Ertem, yönetmen ve küratör S. Buse Yıldırım ve mimar, sanatçı ve araştırmacı Yelta Köm’den oluşuyor. Jürinin sinema ve tiyatro alanından seçeceği toplam 12 belgesel projesi, 11 Mart 2024 tarihinde açıklanacak.

Başvurular 23 Şubat’a kadar

22-27 Nisan 2024 tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek Kundura DocLab’e başvurular, 23 Şubat Salı günü Türkiye saatiyle saat 18:00’e dek beykozkundura.com adresinden yapılabilecek. Seçilen projeler ise, 11 Mart 2024 tarihinde Beykoz Kundura’nın web sitesinde ve sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Yusuf Sevinçli, Tumult 033 Cyprus, 2020, Arşivsel pigment baskı, 50 x 75 cm, Ed. 5 + 1 AP
Önceki

Yusuf Sevinçli İkinci Kişisel Sergisiyle Galerist’de

Marvin Redpost: Kayıp Prens'in Sırrı
Sonraki

Louis Sachar’ın Kaleminden Kayıp Prens’in Sırrı, Çıktı

Kaçırmayın!

Arkas Koleksiyonu’nda “Doğa, Bahçeler, Düşler” Sergisi | Elgiz Müzesi

Arkas Koleksiyonu’nda “Doğa, Bahçeler, Düşler” Sergisi | Elgiz Müzesi // Samet Lüleci

İnsan: Evrendeki yerini varoluşsal olarak sorgulamaktan vazgeçtiğinden bu yana, yaşadığı
Sosyal NFT Akımı, Fanz Finance’in Öncülüğünde Başlıyor!

Sosyal NFT Akımı, Fanz Finance’in Öncülüğünde Başlıyor!

Dijital dünyanın merkeziyetsizleşen yapısında sahiplik odaklı yaklaşımın en önemli unsurlarından