Mary Wollstonecraft Godwin Shelley, Richard Rothwell tarafından 1840'ta yapılan portresi ( detay )
Mary Wollstonecraft Godwin Shelley, Richard Rothwell tarafından 1840'ta yapılan portresi ( detay )

Mary Shelley “Mathilda” Can Yayınları Etiketiyle Raflarda!

16 Mayıs 2024
Mary Wollstonecraft Godwin Shelley, Richard Rothwell tarafından 1840'ta yapılan portresi ( detay )
Mary Wollstonecraft Godwin Shelley, Richard Rothwell tarafından 1840’ta yapılan portresi ( detay )

Modern bilimkurgunun ilk eseri sayılan Frankenstein kitabıyla tanınan İngiliz edebiyatının önemli kalemlerinden Mary Shelley’nin ölümünden çok sonra yayımlanan kitabı Mathilda, Can Yayınları’nın Beyaz Klasikler serisinde okurla buluşuyor. Yazarın, 1819-1820 yıllarında, bir yaşındaki kızını ve üç yaşındaki oğlunu kaybettikten sonra, acılarını az da olsa hafifletmek için yazdığı bu kısa ancak oldukça çarpıcı roman, on altı yaşındaki Mathilda’nın kafasını allak bullak eden duygularla verdiği mücadeleyi tekinsiz bir kasvetle aktarıyor.

İngiliz edebiyatına romanları, öyküleri, oyunları, denemeleri, biyografi ve gezi kitaplarıyla katkıda bulunan Mary Shelley’nin ölümünden çok sonra yayımlanan kitabı Mathilda, Can Yayınları etiketiyle raflarda!

Shelley Mathilda’yı 1820’de kaleme alır, aynı zamanda yayıncısı olan babasının reddettiği kitap okurla ancak 1959 yılında buluşur. Romanın tamamlanmasından kısa süre sonra eşini kaybeden Mary Shelley’nin bile uğursuz olduğunu düşünmeye başladığı bu kısa ama oldukça çarpıcı olan roman, annesini doğduğu sırada kaybeden, babasınınsa terk ettiği, soğuk mizaçlı halasıyla büyümüş on altı yaşındaki Mathilda’nın kısa ve trajik yaşamını anlatır. 

Sırrını ele geçirdim ve ikimiz de sonsuza dek kaybolduk…

Yüz yılı aşkın bir süredir kayıp olan eserde Shelley, yapayalnız ve sevgisiz büyümüş gencecik bir kız çocuğunun kendisini aşan, kafasını allak bullak eden duygularla verdiği mücadeleyi, tekinsiz bir kasvetle aktarırken; acı çekmenin doğasını, aşkın ve arzunun yıkıcı gücünü esrarengiz bir romantik masala dönüştürür. 

Tek istediği şefkatli bir ebeveyn olan küçük bir kızın, yıllar süren bekleyişinin ardından dönen babasından gördüğü çarpık ve insanı deliliğe sürükleyen sevgisine tanık olan okur, aynı zamanda karanlık bir sırrın da şahidi olur.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Burak Özdemir ( Photo Credit Studio Daniel Mulder )
Önceki

Burak Özdemir 52. İstanbul Müzik Festivali için Türkiye’de

The Holdovers
Sonraki

TV+, Oscar ödüllü “The Holdovers” Filmini Üniversitelilerle Buluşturuyor!

Kaçırmayın!

Serhat Akavcı, 3SM027, 2023, arşivsel pigment baskı, 38x60cm, 1+1 Ed.

Serhat Akavcı’nın “3. Sayfa Masalları” Labirent Sanat’ta!

Labirent Sanat, 7 Aralık 2023 – 3 Şubat 2024 tarihleri
Duygu Ergör Baur

Portfolyo: Duygu Ergör Baur

1978 doğumlu Duygu Ergör Baur, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi