Melek Yüksek Atik “Kesişme” Solo Sergisi Mira Koldaş Sanat Galerisi’nde!

Melek Yüksek Atik “Kesişme” Solo Sergisi Mira Koldaş Sanat Galerisi'nde!
Melek Yüksek Atik “Kesişme” Solo Sergisi Mira Koldaş Sanat Galerisi’nde!

Mira Koldaş Sanat Galerisi ve Sanat Danışmanlığı 23 Ocak – 11 Şubat 2023 tarihleri arasında sürecek olan Melek Yüksek Atik “Kesişme” Solo Serginin 28 Ocak 2023’te saat 16.00-19.00 arasında gerçekleşecek olan açılış kokteyline sanatseverleri davet ediyor.

Ankara’da klasik ile çağdaş sanatı sanatseverler ve koleksiyonerlerle buluşturmak amacıyla kurulan Mira Koldaş Art Gallery’de, Melek Yüksek Atik “Kesişme” solo sergisi; 23 Ocak – 11 Şubat 2023 tarihleri arasında sürüyor. Yıldızevler Mahallesine bağlı Şehit Mustafa Doğan Caddesi üzerinde 41/A numaralı adresinde gerçekleşiyor ve sanatseverleri bekliyor.

Kesişme Sergisi, dünyada bir çok insanın yaşamında etkili olduğu gibi sanatçının yaşamında da çok büyük etkileri olan sosyolojik bir olguyla ilgilidir. Bahsedilen bu olgu “Kavimler Göçü’nden” günümüze kadar süren “göç” olgusudur. Göçlerin hep bir güzergahı vardır ve göç edenlerin bu güzergahlarının kesiştiği noktalar vardır. Sanatçı resimlerinde, göçler sonucu hikayeleri kesişen insanların bıraktıkları izleri konu edinir.. Resimleri tıpkı kadim kentlerin en eski sokaklarının, yeni yollarının kesiştiği kent meydanları gibidir. Bu meydanlarda çoğu zaman birbirini hiç tanımayan insanların öyküleri kesişir, kültürleri kesişir, tarihleri kesişir, geçmişleri ve gelecekleri kesişir. Böyle güçlü bir kesişmenin gerçekleştiği noktada yepyeni kentler eski ile bağını koparmadan bazen üst üste, bazen de yan yana inşa edilir. Kesişmenin bir karşılığı da sinerjidir. Bu sinerji öyle bir kültürel güç yaratır ki yeni dünyalar ve yeni yaşamlar inşa eder. Gözlerimi kapatıp düşündüğümde binlerce insanın yürüdüğü ortak hedef gibidir tuvaller. Herkesin gelip kendinden bir şey bıraktığı, bazen bir nesne bazen bir hikaye bazen bir umut, bazen de bir hayal bıraktığı noktadır.

Öte taraftan sanatçının inşa ettiği kentler şu an bir kesişme noktası olduğu gibi gelecekte de bir dağılma noktası olma ihtimali taşımaktadır. Yani, göç ile başlayan sonsuz devinimin bugünkü kesişim noktaları olan kentlerin, geleceğin toplumsal hareketliliğin potansiyel merkezlerdir. İşin özcesi resimler, gezegendeki sonsuz kesişme ve dağılma devinimini yansıtma çabasındadır.

Melek Yüksek Atik

Almanya’nın Reutlingen kentinde doğdu. Almanya’da okula gittiği kısa süre içinde resme ilgisi anlaşıldı ve bu konuda temel dersler aldı. Sonrasında ana yurda geri göç etti. İstemeden maruz kaldığını belirten Yüksek Atik için bu geri göç, hayatı boyunca sanatçıyı ve sanatını etkiledi. İki farklı kültürde büyürken bunlara yönelik sorgulamalar sanatçıyı sürekli meşgul etti. Uzunca bir zaman sanatçının aklı hep göç ettiği (hayatı ilk tanıdığı) yerde kaldı. Zihninde, anlamlandıramadığım bir çok soru olduğunu ifade eden sanatçının ömrümün ilk yılları bütün hayatını şekillendirmiş ve bütün çocukluk anılarını bir şekilde resimlerinde göstermiştir. İlk ve orta eğitimimi Sinop’ta tamamladı. Sonrasında 19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Halen İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


Mira Koldaş Sanat Galerisi

Yıldızevler Mah. Şehit Mustafa Doğan Cad. 41/A. Mira Koldaş Art Gallery. Çankaya/Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar