Melek Yüksek Atik, "G'izler"
Melek Yüksek Atik, "G'izler"

Melek Yüksek Atik’in “G’izler” Sergisi Prizma Art Gallery’de

25 Aralık 2023

Prizma Art Gallery “G’izler” başlıklı Melek Yüksek Atik solo sergisine ev sahipliği yapıyor..

G’izler, Melek Yüksek Atik’in sanatsal vizyonunu kullanarak göçün karmaşıklığını anlatan bir deneyime dönüşüyor. İzler, gizler, kentler ve göçmenlerin portresi, sanatçının kişisel geçmişinden günümüz göç olgusuna uzanan bir resim hikayesiyle bütünleşiyor. Turuncu tonları, can yeleği metaforunu aşarak, göçün duygusal derinliklerini ve iz bırakan etkilerini vurguluyor. Yollar, sadece coğrafi bir değişim değil, aynı zamanda insanın evrimini ve varoluşunu yansıtan semboller olarak beliriyor.

Melek Yüksek Atik, "G'izler"
Melek Yüksek Atik, “G’izler”

Sanatçı eserlerinde zamanın dokusunu ustalıkla işleyerek, geçmişin nostaljisiyle günümüzün karmaşasını bir araya getiriyor. Fütüristik kentlerin tasvirleri, geleceğe dair bir bakış sunarken, göçmen mahalleleri yaşamın sınırlarında var olan gerçeklere bir dokunuş ekliyor. Sanatçımız, geçmişle geleceğin çatışmasını aşarak, zamanın zikzaklı yolculuğunu resimlerinde ustaca ifade ediyor. Bu eserler, sadece anlatılanlarla değil, duyularla ve deneyimlerle şekillenen bir sanat dilinde güçlü bir öykü sunuyor.

Melek Yüksek Atik

Almanya’nın Reutlingen kentinde doğdu. Almanya’da okula gittiği kısa süre içinde resme ilgisi anlaşıldı ve bu konuda temel dersler aldı. Sonrasında ana yurda geri göç etti. İstemeden maruz kaldığını belirten Yüksek Atik için bu geri göç, hayatı boyunca sanatçıyı ve sanatını etkiledi. İki farklı kültürde büyürken bunlara yönelik sorgulamalar sanatçıyı sürekli meşgul etti. Uzunca bir zaman sanatçının aklı hep göç ettiği (hayatı ilk tanıdığı) yerde kaldı. Zihninde, anlamlandıramadığım bir çok soru olduğunu ifade eden sanatçının ömrümün ilk yılları bütün hayatını şekillendirmiş ve bütün çocukluk anılarını bir şekilde resimlerinde göstermiştir. İlk ve orta eğitimimi Sinop’ta tamamladı. Sonrasında 19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Halen İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Sergi 27.12.2023-10.01.2024 tarihleri arasında tüm sanatseverlerin ziyaretine açıktır.
Açılış Kokteyl : 27.12.2023 18.00


Prizma Art Gallery

Feneryolu, Bağdat Cad. burç apartmanı no95 dükkan 6, 34724 Kadıköy/İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Erdil Yaşaroğlu “Transatlantik” Sergisi, 2023. Photo credit: Barış Acarlı
Önceki

“Transatlantik” Sergisi Alexandre Vallaury Binası’nda

Animasyonun 12 prensibi: Modern animasyon için eskidi mi?
Sonraki

Animasyonun 12 prensibi: Modern animasyon için eskidi mi?

Kaçırmayın!

Felix Luque, JunkYard III, 3840x2160 px

İnsan Eli Değmiş Sürdürülemez Bir Dünya Yarattık // Nil Has

Bu zamana kadar yanlışların üstünü örttüğümüz, kötüyü süslediğimiz, -mış gibi
Melih Yiğit

Portfolyo: Melih Yiğit

1996 yılında Aydın’da doğdum. İlkokul ve lise öğrenimimi Aydın’da tamamladım.