Mermer Tozunu Üflemek Raflarda Yerini Aldı

Mermer Tozunu Üflemek
Mermer Tozunu Üflemek

İş insanı İhsan Hasşerbetçi’nin yazdığı Mermer Tozunu Üflemek kitabı, ST Prodüksiyon Yapım Yayın etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Tarihi simalardan feyz alarak örnek hayat hikâyeleri aktarmayı amaçlayan İhsan Hasşerbetçi isimlerden, yerlerden ve anlatılardan esinlenerek tümüyle kurgusal bir tarihi romana imzasını attı.

Hasşerbetçi’nin yazdığı Mermer Tozunu Üflemek romanının hikâyesi, iki karakterin çevresinde oluşur. İlki: IV. yüzyılda yaşamış ve Roma İmparatorluğu’nun Bizans’a evrilmesindeki önemli kişilerden birisi olarak bilinen Büyük Basil’dir (Basilius The Great).

Üç büyük Kapadokyalı kilise babasından birisi olan bu karakter, Hıristiyanlığın itikadi kurallarını tanımlayan ve yazmış olduğu sayısız mektupla geniş coğrafyada pek çok insanı etkileyen önemli bir düşünce insanı ve teolog olarak karşımıza çıkar.

İkinci karakter ise tüm zamanların en önde gelen sanat koleksiyonerinden ve dünya tarihinin en zengin isimlerinden birisi olan Kalust Gülbenkyan’dır. Nam-ı diğer Mr. Five Percent, Osmanlı İmparatorluğu pasaportuyla çıktığı ve Portekiz’de son bulan yolculuyla hatırlanır.

Kendi deyimiyle bir “iş mimarı” olan Gülbenkyan’ın sahip olduğu sanatsal koleksiyonun toplam değeri ölçülememekle birlikte, XX. yüzyıl ortalarında sahip olduğu likit varlığı, o günün parasıyla, birkaç milyar doların üzerindedir.

Gülbenkyan tüm zamanların en zenginlerinden biri olarak tanınırken, Basil ise teolojinin temel taşlarından birisi olarak hatırlanır. Bu iki etkileyici insan, sonraki yıllar içerisinde iktisadi, içtimai ve dini hayat üzerinde oluşturdukları değişimin yanı sıra önemli siyasi gelişmelere de etki etmeleriyle bilinir.

Tarihte önemli yerleri bulunan bu isimlerin, bugünkü Kayseri topraklarında doğmuş olması da Hasşerbetçi’yi bu kitabı yazmaya iten nedenlerinden birisi olarak karşımıza çıkar.

Basil ve Gülbenkyan’ın yaşantılarından belli enstantanelerin betimlendiği tarihi kurgusal roman, ST Prodüksiyon Yapım Yayın etiketiyle raflarda okurunu bekliyor.

1970’te Kayseri doğan İhsan Hasşerbetçi, ilkokul, ortaokul ve liseyi TED Kayseri Koleji’nde okuduktan sonra ticaret hayatına atıldı. Eş zamanlı olarak açık öğretimde iktisat lisansını tamamlayan Hasşerbetçi, evli ve üç çocuk babası olarak yaşıyor ve aktif iş yaşantısına devam ediyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar