Merve Şendil, One Night Poetic, 2022, Tuval üzerine yağlı boya, 80 x 110,5 cm (SANATORIUM ve sanatçının izniyle)
Merve Şendil, One Night Poetic, 2022, Tuval üzerine yağlı boya, 80 x 110,5 cm (SANATORIUM ve sanatçının izniyle)

Merve Şendil “Karanlığımızın Arkasındaki Şeyler” Sergisi

3 Kasım 2023
Merve Şendil, One Night Poetic, 2022, Tuval üzerine yağlı boya, 80 x 110,5 cm (SANATORIUM ve sanatçının izniyle)
Merve Şendil, One Night Poetic, 2022, Tuval üzerine yağlı boya, 80 x 110,5 cm (SANATORIUM ve sanatçının izniyle)

SANATORIUM, 3 Kasım – 16 Aralık 2023 tarihlerinde Merve Şendil’in “Karanlığımızın Arkasındaki Şeyler” başlıklı, galeride gerçekleşecek olan ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi sanatçının kendi algı dünyasından yola çıkarak günlük yaşamın şekillendirdiği anlamsızlıklara karşı verdiği mücadeleyi soyut ve somut elemanlarla aktaran çalışmalarını içeriyor. Yağlı boya ve dantel teknikleri kullanılarak üretilmiş bu çalışmalar Şendil’in 2000’lerden bu yana yaptığı üretimlere referans veriyor.

“Karanlığımızın Arkasındaki Şeyler” bireylerin iç seslerine gönderme yapan görsel ve duygusal karşıtlıkları gösteriyor. Serginin çıkış noktası olan “karanlığın” bir metafor olarak ele alındığı bu yaklaşım, sanatçının görünenin ardında kalan imgeleri bulmaya yönelik araştırmasını farklı medyumlarla gösteriyor. 2×2 cm kareler üzerine işlediği yağlı boya çalışmaları Şendil’in kişisel dünyasından anları piksel piksel gösterirken, benzer bir ızgara (grid) sistemi içinde var olan dantel çalışmaları 2007’den beri geliştirdiği Underscene Project serisinde yer alan alternatif müzik üretimlerinden aldığı toplumsal yansımaları olan şarkı sözlerini yeni bir düzleme taşıyor.

Merve Şendil’in sanatsal üretiminde varmış olduğu önemli bir durak noktası gösteren “Karanlığımızın Arkasındaki Şeyler”, politik ve sosyal gelişmeler karşısında, sözcüklerin ve imgelerin yardımıyla yeni duruş biçimlerini arıyor. Dantellere işlenen alternatif şarkı sözleriyle, barok çerçevelere yerleştirilmiş piksel çalışmalar sanatçının karşıtlıklar arasında bir varoluş yöntemi arayışını gösteriyor.

Merve Şendil Hakkında

Merve Şendil (1982, Ankara) Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden mezun oldu. 2007 yılında “Underscene Project”i kurdu. Uluslararası birçok grup sergide yer alan sanatçı, aralarında Cité Internationale des Arts – Paris, Gastatelier des Landes NRW – Düsseldorf , ArtCenter – Istanbul, Approach Art Association – Pécs, Sextante et plus – Marsilya bulunan birçok sanatçı misafir programına katıldı.

İşlerinde dolambaçlı temsildense aşina olunan üzerinden kişisel hikayesini kurmaya çalışan Şendil kendi hayal evreninin gerçeklerini tasvir etmek için çeşitli teknikler ve malzemeler kullanır. Sıradan olan şeylere hayalperest ve şiirsel bir bakış getirir. 2014 ‘ten bu yana incelikli renk geçişlerine hassaslıkla bakan 2×2 cm kareler üzerine yoğun yağlı boya kullanarak oluşturduğu resimlerine eğilir. Yakın dönem çalışmalarında, yazılı ve görsel dilin entegrasyonunu oyunsu bir tavırla kurar. Sanatçı el örgüsü işlerinin tekniği itibariyle düğümleme , iç içe geçmelerle kişisel algı dünyası ile gerçek hayatı arasındaki bağlantıyı kurduğuna inanır. Merve Şendil Çanakkale’de yaşamakta ve çalışmaktadır.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ArtWeeks Akaratler, 2023, Anna Laudel, Fotograf_Photograph by Kayhan Kaygusuz
Önceki

Anna Laudel Özel Seçkisi ile ArtWeeks Akaretler’de

“YÜZ YIL: Hem Evvel Hem Ahir” Sergisi, 2023, Müze Evliyagil
Sonraki

“YÜZ YIL: Hem Evvel Hem Ahir” Sergisi Müze Evliyagil’de Açıldı

Kaçırmayın!

Rana Türkyılmaz

“World Akustik” Sahnesi “Rana Türkyılmaz”ı Ağırlıyor!

Yapı Kredi bomontiada World Akustik konser serisi, 19 Temmuz Cuma
Ece Gauer

Portfolyo: Ece Gauer

1984 yılında İstanbul’da doğan Ece Gauer, birincilikle bitirdiği lisans derecesini