Last Few Years 2018 Neon, aluminium, digital print, electrostatic paint 70x100x15 cm
Last Few Years 2018 Neon, aluminium, digital print, electrostatic paint 70x100x15 cm

“Mesafeyi Aşmak” Sanatçı Kitabı ve Sergisi Merdiven Art Space’de

17 Kasım 2023
Last Few Years 2018 Neon, aluminium, digital print, electrostatic paint 70x100x15 cm
Last Few Years 2018 Neon, aluminium, digital print, electrostatic paint 70x100x15 cm

Merdiven Art Space, Fırat Engin’in “Mesafeyi Aşmak” başlıklı sanatçı kitabını sanatseverlerle paylaşırken, 30 Kasım 2023 tarihine kadar aynı isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Editör ve yazarlığını Derya Yücel’in, tasarımını Vahit Tuna’nın üstlendiği “Mesafeyi Aşmak: Fırat Engin” başlığındaki kitap, sanat ve hayatın kesiştiği ve birleştiği yollara, Fırat Engin’in sanat üretim sürecine ve pratiğindeki yolculuğuna dair kapsamlı bir değerlendirme sunuyor. Sanatçının üretimlerini hatırlama dinamiğiyle ilişkili olarak bugünden geçmişe, geçmişten bugüne bağlamlar, konular ve malzemeler üzerinden ele alan kitap, anımsama ve düşünme formuna yakın bir okuma akışı öneriyor. Kitap; bellek ve kimlik, sosyal adalet ve aciliyetler, ekonomi politiği ve küresel istila üst başlıkları altında değerlendirilen işler üzerinden, kronolojik bir anlatı yerine sanatçının üretimleri arasında kurulan ilişkisel bir hafızayı kaydetmeyi amaçlıyor.

Kitaba eşlik eden “Mesafeyi Aşmak” başlıklı sergi, Fırat Engin’in son 20 yılda gerçekleştirmiş olduğu ve farklı koleksiyonlarda yer alan çalışmalarından bir kesit sunarken, sanatçının “Arınma (2011)”, “Gregor Samsa Anısına (2010)”, “Anavatan (2017)”, “Milenyumun Hayaletleri (2021)”, “2 soğan, 1 ekmek, 1 çakma Hermes (2021)” gibi farklı teknik ve malzeme ile kurgulanmış çalışmalarını bir araya getiriyor.

Fırat Engin, çalışmalarında malzeme repertuvarını ve teknik tercihlerini çalıştığı konular bağlamında belirlerken seçtiği ya da içinde yer almayı tercih ettiği konuları sosyolojik ve politik açılardan ele alır. Üretim dilinde disiplinler arası anlatım olanaklarını genişleten sanatçı, ağırlıklı olarak heykel, enstalasyon, video, neon gibi farklı tekniklerden yararlanır. Engin, biçim ve içerik kesişimi üzerinden seçtiği konuları kavramsallaştırmaya çalışmakta; popüler kültür, gündelik hayat, tüketim, küresel-ulusal politik meseleler vb. konular üzerine çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

“Mesafeyi Aşmak”, 30 Kasım 2023 tarihine dek Merdiven Art Space’de ziyaret edilebilir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Göz Alabildiğine İstanbul
Önceki

Meşher’in “Göz Alabildiğine İstanbul” Sergi Kataloğu Yayımlandı

"Yan Yana" Adlı Karma Sergi Chi Art Gallery'de
Sonraki

“Yan Yana” Adlı Karma Sergi Chi Art Gallery’de

Kaçırmayın!

Bir Zamanlar Gelecek: 2121 Filmi

“Bir Zamanlar Gelecek: 2121” Filmi 28 Haziran’da Vizyonda!

Türkiye’nin ilk uzun metraj kadın bilim kurgu yönetmeni Serpil Altın’ın
Melek Anqi "Hiromita"

Melek Anqi Resim ve Heykelleriyle 18. Contemporary Istanbul’da

Uzakdoğu kültüründen ilham alan popüler kedi karakteri Hiromita ile tanınan