Milan Kundera
Milan Kundera

Milan Kundera Bu Sefer Batı Kültürüne Ayna Tutuyor

10 Temmuz 2024

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ölümsüzlük, Kimlik gibi tüm dünyada severek okunan eserleri kaleme alan ve kitapları kırktan fazla dile çevrilen Çek asıllı yazar Milan Kundera, bu kez Rehin Alınmış Bir Batı’yla yakın dönem Avrupa tarihine ayna tutuyor. Kundera gençlik döneminin ürünü olan eserinde, Çekoslovakya ve Ukrayna gibi Orta Avrupa’daki “küçük uluslar”ın Batı kültürüyle ilişkilerine odaklanıyor ve bu ülkelerin kültürel kimliklerinin gitgide daha fazla tehdit altında olduğunu savunuyor.

Çek asıllı yazar Milan Kundera, yakın dönem Avrupa tarihine ayna tutan eseri Rehin Alınmış Bir Batı: Ya da Orta Avrupa‘nın Trajedisi ile Can Yayınları Modern dizisinde okurla buluşuyor.

Prag Baharı’nın sivrilen isimlerinden biri olması sebebiyle Çek vatandaşlığından çıkarılan Kundera’nın gençlik döneminde kaleme aldığı eseri, 1967’de Prag Baharı’nın ortasında, Çek Yazarlar Birliği’ne verdiği “Edebiyat ve Küçük Uluslar” başlıklı konferans ile 1983 yılında Le Débat dergisi için yazdığı “Rehin Alınmış Bir Batı ya da Orta Avrupa’nın Trajedisi” makalesini bir araya getiriyor.

Genç Milan Kundera, Rehin Alınmış Bir Batı’da Çekoslovakya ve Ukrayna gibi Orta Avrupa’daki “küçük uluslar”ın Batı kültürüyle ilişkilerine odaklanırken, kültürel kimliklerinin giderek daha fazla tehdit altında olduğunu savunuyor.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Fulya Erdemci
Önceki

Fulya Erdemci Arşivi Salt Araştırma’da!

Petropolis: Aerial Perspectives on the Alberta Tar Sands [Petropolis: Alberta Katran Kumullarına Havadan Bakış] (2009) filminden bir kare Peter Mettler’in izniyle
Sonraki

Salt’ta “Sular, Rüzgârlar, Araziler Arasında” Gösterim Programı

Kaçırmayın!

Burçin Erdi

Portfolyo: Burçin Erdi

Münih doğumlu olan Burçin Erdi, 2003 yılında Mimar Sinan Güzel
“CUMHURİYET SERGİSİ”

İyilik İçin Sanat Derneği’nden “Cumhuriyet Sergisi” İçin Açık Çağrı

Sürdürülebilir sanat ortamının sağlanması ve sanatsal öğretilerin geniş halk kitlelerinde