Sarp Kerem Yavuz, Muhteşem Yüzyıl_Glorious Century, Anna Laudel Istanbul, 2023
Sarp Kerem Yavuz, Muhteşem Yüzyıl_Glorious Century, Anna Laudel Istanbul, 2023

“Muhteşem Yüzyıl” Anna Laudel Istanbul’da Açıldı

25 Eylül 2023
Sarp Kerem Yavuz, Muhteşem Yüzyıl_Glorious Century, Anna Laudel Istanbul, 2023
Sarp Kerem Yavuz, Muhteşem Yüzyıl_Glorious Century, Anna Laudel Istanbul, 2023

Fotoğraf alanında aldığı uluslararası ödüllerle dikkat çeken sanatçı Sarp Kerem Yavuz’un yeni kişisel sergisi “Muhteşem Yüzyıl” Anna Laudel Istanbul’da açıldı.

“Muhteşem Yüzyıl”, oryantalizm, homoerotizm, politika, din ve şiddet gibi tartışmalı konulardaki varlığını sinematografik bakış açısıyla ustaca irdelerken, erkek bedenini merkezine alıyor. Sergide sanatçının 2010 yılından günümüze uzanan 14 yıllık fotoğraf serüvenini gözler önüne seren işler yer alırken, yapay zeka teknolojilerini kullanarak ürettiği yeni dönem eserleri de dikkat çekiyor.

Adını günümüz televizyon kültüründe önemli bir yere sahip olan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinden alan sergi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde en ihtişamlı devrini yaşayan Osmanlı İmparatorluğu’nun kültürel ögelerine göndermelerde bulunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun 100. yılında, gerçek ve hayalin iç içe geçtiği tarihsel anlatıların yer aldığı “Muhteşem Yüzyıl”, izleyicileri geçmiş ve gelecek ile bağ kurabilecekleri bir yolculuğa davet ediyor.

Galerinin iki katına yayılan serginin giriş katında izleyicilere sanatçının geçmişteki fotoğraf üretimlerinden referansla özel bir yapay zeka motoruyla oluşturulan WET_DREAMS isimli bir koleksiyon sunuluyor. Galerinin ikinci katında ise, ilk koleksiyonun oluşturulmasında kullanılan, sanatçının artistik gelişimine tanıklık eden geçmiş dönem eserleri yer alıyor.

WET_DREAMS

Sarp Kerem Yavuz’un, Layer.ai yapay zeka motorunu kullanarak geliştirdiği fotoğraf koleksiyonu WET_DREAMS, galerinin ilk katında izleyicilerle buluşuyor. Hamam ritüellerini gerçekleştiren erkek beden ve formların alevler, buhar ve duman ile tutkulu birleşimi Yavuz’un deneysel görsel anlatımı ile hayata geçiyor.

Sergi aynı zamanda fizik kurallarına meydan okuyan gerçeküstü portreler ile izleyicilerin hayal gücünü tetikliyor.

Yavuz, sansürsüz bir şekilde üretim yapması için özel olarak davet edildiği Layer.ai platformuna kendi çektiği fotoğrafları ve Midjourney yardımıyla hazırlanan yapay zeka görüntüleri yükleyerek yapay zeka için bir veri kümesi oluşturuyor. Sanatçı, veri kümesini Peter Hujar, Ara Güler ve Robert Mapplethorpe gibi sanatçıların eserleri ve erkek bedeninin estetik görüntüleri ile genişlettikten sonra, yeni imgeler elde etmek için seçtiği özgün kelimelerle Layer.ai üzerinden bir bağlam oluşturuyor. Süreci şekillendiren kelimeler düşünüldüğünde, dilbilimsel katmanlarla sanatçının görsel yolculuğu daha kompleks bir hal alıyor.

WET_DREAMS seçkisinde Yavuz, kendini ifade etme şekli ile yapay zeka yansımaları arasındaki farklılıkları mercek altına alıyor. Yavuz’un bu alandaki yapay zeka çalışmaları, makine öğrenimi ve oto-oryantalizm alanında öncü nitelikler taşıyor. Koleksiyon, sanatçının fotoğraf geçmişine ve dijital geleceğine ayna tutuyor.

SARP KEREM YAVUZ’UN KADRAJINDAN RETROSPEKTİF

Galerinin ikinci katında yer alan serginin diğer bölümü, Yavuz‘un 2010 yılından bu yana çalıştığı fotoğraflardan oluşuyor. Koleksiyon, sanatçının on dört yıllık sanatsal üretimlerine retrospektif bir bakış sunarken, erkeklik, cinsel yönelim, din ve siyasetle sürekli değişen tartışmalı ilişkileri izleyicisine hatırlatıyor.

Serginin bu kısmındaki fotoğraflar ve görsel imgeler aynı zamanda ilk bölümdeki eserleri oluşturmak için yapay zeka teknolojilerine sunulan temel içerikler olarak Yavuz’un üretim sürecine hizmet ediyor. Sergi bir bütün olarak, farklı ancak birbiriyle etkileşim içinde olan iki farklı koleksiyonu deneyimlemek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Sarp Kerem Yavuz‘un kişisel sergisi “Muhteşem Yüzyıl” sanatın ve yapay zekanın sınırsız potansiyeli arasındaki derin etkileşimi inceliyor. Yaratıcı ifade ve teknolojik yorumlama arasındaki çizgileri bulanıklaştıran sergi, 5 Kasım 2023 tarihine kadar Anna Laudel İstanbul‘da ziyaret edilebilir.

Kamusal alanlarla birlikte şehrin önemli kültür sanat noktalarını programına dahil eden 212 Photography Istanbul duraklarına, bu sene Gümüşsuyu’ndaki galerisi ile Anna Laudel de eklendi. Sarp Kerem Yavuz’un sergisi “Muhteşem Yüzyıl”, 5-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlik programı kapsamında görülebilir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Ebru Duruman
Önceki

Ebru Duruman Kişisel Sergisiyle Dirimart’ta

III. Heykelde Yeni Keşifler Sergisi
Sonraki

Heykelde Yeni Keşifler Sergisi, Kemer Country Club’da Açıldı

Kaçırmayın!

The Alan Parsons Project

Fazıl Okudan İle “Ian Bairnson” Anısına Söyleşi

“Ian sanatıyla ön planda olmayı tercih eden efsanevi bir müzisyendir.”
Sena Başöz

Sena Başöz “Kaçınılmaz Koreografi” Sergisi Zilberman’da

Zilberman, Mısır Apartmanı’ndaki ana galeri mekânında, 16 Aralık 2023 –