Mustafa Bağcı’nın “Masalsı İzler” İsimli Sergisi Simbart Projects’te!

Mustafa Bağcı'nın "Masalsı İzler" İsimli Sergisi Simbart Projects'te!
Mustafa Bağcı’nın “Masalsı İzler” İsimli Sergisi Simbart Projects’te!

Simbart Projects 17 Mayıs – 29 Haziran tarihleri arasında Mustafa Bağcı’nın “Masalsı İzler” isimli ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi sanatçının endüstriyel nesne, doğa ve insan ilişkisi üzerine olan yeni üretimlerini bir araya getiriyor. Bağcı, üretimlerini çoğunlukla dikotomi kavramı üzerine kurarken geçmiş ve şimdi arasında bağlantı kurmaya çalışır. İmgelerin ve göstergelerin barındırdığı anlam üzerine oğunlaşarak izleyiciyi bir yüzey üzerinde konumlandırdığı imgeler arasında ilişkisellik kurmaya davet eder. Çalışmalarını üretirken sürecin deneyimlenmesini de üretimin bir parçası olarak gören sanatçı, endüstrinin parçası olan didaktik, ikaz amaçlı kullanılan ve genele hitap eden piktogramların anlamlarını manipüle edip kişiselleştirerek üretimlerinde kullanır.

Sergide yer alan ‘Oyun Parkı’ serisi bir çocuk gözünden harika bir dünya olabilirken modern toplum içinde şekillenen bireyin oyun parkları ile arasına giren mesafe ve toplumsal rollerin zaman içinde değişimini gösterir. Oyun parkı kentin işlevsel akışının bir parçası olarak gözükse de gerçekliği yadırgatan bir uzam yaratır. Gündelik akışın hızını kesen ve toplumun farklı yaş gruplarının çeşitli amaçlar için kullandığı oyun parklarındaki konseptlerin barındırdığı ironi sanatçının incelediği konular arasındadır.

‘Gökyüzü’ serisi ise sanatçının gökyüzünden ilham alarak ürettiği işlerden oluşmaktadır. Serideki çalışmalar sanatçının hazırladığı yüzeyin üzerindeki katmanın yırtılması sonucu oluşan işlerden oluşmaktadır. Sanatçı bu serideki işleri üretirken kullandığı teknik dolayısı ile yüzeyde oluşacak etkiyi tam anlamıyla kontrol etmez ve bu öngörülemezlik ve değişkenliği doğanın değişkenliği ve öngörülemezliği ile ilişkilendirerek oluşturmaktadır.

“Masalsı İzler” sergisi insanın sürekli ileri gitme çabası etrafında doğadan uzaklaştığı bir alana farkındalık yaratırken, içinde ironi barındıran imgeler ve zıtlıklar sanatçının ifade biçimini destekleyen unsurlar olarak izleyici ile buluşur.


Simbart Projects

Firuzağa, Çukurcuma Apartmanı, Çukur Cuma Cd. 40/A, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar