Nino Rota Müzikli Restore Klasikler Bir Yaz Gecesi Festivali’nde

Bir Yaz Gecesi Festivali
Bir Yaz Gecesi Festivali

4-20 Ağustos tarihleri arasında Beykoz Kundura’da yedincisi gerçekleşecek Bir Yaz Gecesi Festivali’nin Restore Klasikler programı belli oldu. Film ve müziğin uyumlu birlikteliğinden ilhâmla hazırlanan program bu yıl, 1979 yılında kaybettiğimiz Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’ya odaklanıyor.

Federico Fellini, Luchino Visconti, Franco Zeffirelli gibi İtalyan sinemasının birçok usta yönetmeniyle yaptığı ortaklıklar kadar, “Baba” (The Godfather) serisinin efsanevi tema müziğiyle de tanıdığımız bestecinin müziklerini yaptığı 5 klasik film, restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşacak.

Fellini ve Mastroianni’den iki klasik

İstanbulluları Boğaz’ın kıyısında ve yıldızların altında karşılayacak festivalin açılışını, Nino Rota’nın sıklıkla çalıştığı yönetmenlerden Federico Fellini’nin Altın Palmiyeli başyapıtı “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960) yapacak. Çekim teknikleri, rüya sekansları ve sıradışı karakterleriyle sinema sanatının sınırlarını zorlayan film, Marcello Mastroianni’nin performansı ve Anita Ekberg’in meşhur Trevi Çeşmesi sahnesiyle de unutulmazlar arasında.

Programda yer alan bir diğer Fellini klasiği “8½” (1963), 5 Ağustos Cumartesi akşamı gösterilecek. Yönetmenin karakteristik büyülü gerçekçilik tarzının eşsiz bir örneği olan bu fantastik komedi, Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale ve Anouk Aimée gibi ikonik oyuncularıyla 60 yıl sonra da çekiciliğini koruyor.

“Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960)
“Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960)

Yetenekli Bay Delon

Programda ayrıca, René Clément’in Patricia Highsmith’in “Yetenekli Bay Ripley” adlı romanından uyarladığı 1960 tarihli kült filmi “Kızgın Güneş” (Plein Soleil) de yer alıyor. Alain Delon’un edebiyat tarihinin en ürkütücü karakterlerinden Tom Ripley’i baştan çıkarıcı bir performansla canlandırdığı film, zekice kurgusu ve sürprizlerle dolu senaryosuyla seyirciyi diken üstünde tutan gerçek bir gerilim klasiği.

‘Baba’, 50. yaşa özel restore kopyayla

Festivalin son haftasında ise, Francis Ford Coppola’nın bir gangster hikâyesini adeta yüksek sanata dönüştürdüğü epik üçlemesi “Baba”, ilk iki filmiyle perdede olacak. Mario Puzo’nun aynı adlı popüler romanından uyarlanan ve Marlon Brando ve Al Pacino başta olmak üzere yıldızlar geçidi oyuncu kadrosuyla da sinemanın mihenk taşı sayılan “Baba” (The Godfather, 1972), 50. yaşına özel geçen yıl yenilenen kopyasıyla 18 Ağustos Cuma akşamı gösterilirken; Al Pacino ve Robert de Niro’yu buluşturan, eleştirmenlerce sinema tarihinin en iyi devam filmi sayılan “Baba 2” (The Godfather Part II, 1972), 19 Ağustos’ta izlenebilecek.

Kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için “Tatlı Hayat”, festivalin kapanışı olan 20 Ağustos akşamı tekrar gösterilecek.

Biletler sınırlı sayıda

Festivalin sınırlı sayıda biletleri, beykozkundura.com adresinden satın alınabilir. #KunduraGenç ile öğrencilere özel, tüm biletler 150 TL’den satışa sunulurken; Tam bilet ücreti, Restore Klasikler programı için 350 TL, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri için de 450 TL olacak. Tam bilet uygulamasında ayrıca, dört ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirim fırsatı da sunuluyor.

Ulaşım Festival Teknesi’yle

Gösterimlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Gösterim günleri ayrıca, Beşiktaş-Beykoz Kundura arasında ulaşımı sağlayacak Festival Teknesi, bu yıl da ücretsiz olacak ve misafirlerine Boğaz turu deneyimi yaşatacak.

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde ve Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde yedi yıldır düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 4-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin canlı müzik eşliğinde sessiz film programı ise, önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar