Patrick Modiano
Patrick Modiano

Patrick Modiano Geçmişin Sisli Sokaklarında İz Sürüyor!

11 Temmuz 2024

Nobel Ödüllü yazar Patrick Modiano, Dora Bruder’de geçmişin sisli sokaklarında bir kızın izini sürüyor… Paris’in Nazi işgali altındaki karanlık günlerinde okuru Paris sokaklarında bir gezintiye çıkaran yazar, bir yandan kendi geçmişiyle ve babasıyla yüzleşirken bir yandan da Dora’nın kayboluşunun ardındaki trajediyi ve yitip giden yaşamları gün yüzüne çıkarıyor. Hem bir anı hem de bir anma metni niteliği taşıyan Dora Bruder, Patrick Modiano’nun geçmiş, hafıza, kimlik konularındaki tavrını sergileyen en temel eserlerden biri.

Bu kitabı yazarken sağa sola haber saldım; bir deniz fenerinin ışıkları gibi ama ne yazık ki geceyi aydınlatacağından kuşkuluyum. Yine de umudumu koruyorum.

Zamanın tozlu sayfalarında kaybolan bir isim, unutulmuş bir hayat… Nobel Ödüllü yazar Patrick Modiano’nun kaleminden çıkan Dora Bruder, geçmişin sisli sokaklarında bir kızın izini sürüyor. Paris’in İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındaki karanlık günlerinde, bir babanın gazeteye verdiği kayıp ilanıyla başlayan hikâye, yazarın titiz araştırmaları ve derin duygusal bağlarıyla şekilleniyor. Dora Bruder’in geçmişinden parçalar aramaya başlayan Modiano, okuru bu arayışına ortak ediyor ve Paris sokaklarında bir gezintiye çıkarıyor.

İşgal altındaki Paris sokaklarında kaybolan bir hayatın izinden

1941 yılında geçen hikâyede Modiano, Dora Bruder’in hayatının izini sürerken, kendi geçmişiyle de yüzleşiyor. Bu yolculuk ve arayış sadece Dora’nın değil, aynı zamanda tüm unutulmuş, göz ardı edilmiş hayatların ve soykırımın bilinmeyen birçok kurbanının da hikâyesini gözler önüne seriyor. Anı olmasının yanı sıra aynı zamanda bir anma metni niteliğindeki Dora Bruder, Patrick Modiano’nun geçmiş, hafıza, kimlik konularındaki tutumunu gözler önüne seren çok önemli bir eser.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Jeanette Winterson
Önceki

Jeanette Winterson’dan Bir Çocuk Klasiği: Hansel ile Gretel

Bir Düşüşün Anatomisi (Anatomie d'une chute)
Sonraki

“Bir Düşüşün Anatomisi” 16 Temmuz’da KüçükÇiftlik Bahçe Sineması’nda

Kaçırmayın!

“Bugün Önemli Bir Şey Olmadı.” Sergi Açılışından

“Bugün Önemli Bir Şey Olmadı.” Sergisi Açıldı

Hipergerçekçi portreleri, minimal anlatımı ve figürler içeren peyzajları ile tanınan
Kıymet Daştan

‘Yeni(den) Başlayanlar İçin Kullanım Kılavuzu’ Sergisi

Kasa Galeri, 22 Kasım 2023 – 5 Ocak 2024 tarihleri