2024, Antonín Brinda, performans sunumu, Performistanbul, İstanbul
2024, Antonín Brinda, performans sunumu, Performistanbul, İstanbul

Performistanbul 2024 Misafir Sanatçı Programı Devam Ediyor

6 Haziran 2024
2024, Antonín Brinda, performans sunumu, Performistanbul, İstanbul
2024, Antonín Brinda, performans sunumu, Performistanbul, İstanbul

Performistanbul, Türkiye ile ilişkilenen ve üretimlerinde farklı medyumların yanı sıra performansı da bir araç olarak kullanan yabancı sanatçılara odaklandığı 2024 misafir sanatçı programına üçüncü konuk sanatçısıyla devam ediyor. Mayıs ayında hayata geçen programın ilk iki sanatçısı Karl Larsson (İsveç) ve Antonin Brínda (Çek Cumhuriyeti) oldu. Üçüncü konuk sanatçı Nathalie Rey (Fransa), 11 Haziran’da Performistanbul’da gerçekleştireceği “The Passing Body” adlı performansıyla ziyaretçileri bekliyor.

Nathalie Rey, Barselona ve Berlin arasında yaşayan ve çalışan bir Fransız sanatçı. Haziran ayında Performistanbul’da gerçekleştireceği sürdürülebilir ölümle ilgili “The Passing Body” adlı performansında Rey, yaşamsal döngünün devamlılığını mümkün kılan madde hâline gelen sembolik bir yaşam ve ölüm döngüsünü yeniden üretiyor. Sürdürülebilir ölüm üzerine geniş çaplı “İyi Yaşa, İyi Öl” projesinin bir parçası olan performans, Gate 27’de nekro-ticaret teması üzerine yine bu yıl katıldığı rezidans programındaki araştırma ve üretimlerinden yola çıkıyor.

TekTrope’taki rezidansının ardından aramıza katılan Karl Larrson, eylemlerimizi nasıl etkileyip eylemlerimizden nasıl etkilendiğimizi araştırmaya dayanan etkileşimli çalışmalar yürütüyor. Politik ve felsefi düşünceleri mizahi bir alt ton yardımıyla farklı şekillerde sergiliyor. Zamanla olan karşılaşmaların yarattığı paternlerden oluşan sorular, koleksiyon ve arşivi baz alıyor. Fakat her iki çalışma da aynı zamanda tamamen estetik tercihlerle izleyiciye farklı biçimlerle sunuluyor. Larsson 14 Mayıs’ta gerçekleşen buluşmada, Performistanbul rezidans programı kapsamında gerçekleştirdiği sanatçı atölyesi kapsamındaki kolektif üretimle beraber üzerine çalıştığı araştırmalarını paylaşarak pratiğinden bahsetti. Sanatçının davet ettiği sanatçılarla gerçekleştirdiği atölyeye çalışmalarını birlikte yürüttüğü Eda Ermidağ ile beraber Akış Ka, Onur Tayranoğlu, Nazlı Gürlek, Özlem Ünlü, Seyhan Musa, Mert Can Aksoy, Eda Sütunç ve Zeynep Yılmaz da kendi performans arşivlerini açarak katıldı.

Programın ikinci konuğu Antonín Brinda ise MeetFactory ile ortak yürütülen Rezidans Değişim Programı kapsamında Performistanbul‘da misafir olurken bu süreçte Türkiye’deki performans sanatı ortamı hakkında bilgi edinmeyi ve şehirle farklı etkileşim biçimlerini araştırdığı pratiği kapsamında kamusal alanda gerçekleştirdiği deneysel performatif bir çalışma yürüttü. 2021 yılında AURA’da gerçekleştirdiği rezidansın bir devamı niteliğindeki performansında, kent yaşamının merkezden uzakta kalan yerlerinde nasıl geliştiğini gözlemleyip belgelediği bir performansı hayata geçirdi. Brinda’nın performansı 25 Mayıs’ta gerçekleşti.

Nathalie Rey, The Passing Body performansı hakkında:

11 Haziran, saat 19:00
Performansın yaklaşık süresi 40 dakikadır ve 18 yaş sınırı vardır.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Khatia Buniatishvili
Önceki

Khatia Buniatishvili, 13 Haziran’da İstanbul Müzik Festivali’nde

Andrea Bocelli
Sonraki

Usta Tenor Andrea Bocelli İstanbul’a Geliyor!

Kaçırmayın!

Gündelik Fragmanlarda Özne – Nesne İlişkisi // Gözde Mulla

Gündelik Fragmanlarda Özne – Nesne İlişkisi // Gözde Mulla

Bir nesne düşünün ki gündelik işlevinden koparılıp bir galeri mekânına
Çağlar Tağcı

Çağlar Tağcı’nın Eserleri Londra’dan Sonra Miami’de

Eserleri en çok satan sanatçılar arasında yer alan Çağdaş Soyut