Portfolyo: Ahmet Hakan Akkuş

Ahmet Hakan Akkuş
Ahmet Hakan Akkuş

Ahmet Hakan Akkuş, 2000 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlköğrenimini Kahramanmaraş Ziyagökalp ilköğretim okulu, ortaöğrenimini; Yavuz Selim Ortaokulunda tamamladıktan sonra lise öğrenimini; 2018 yılında Kahramanmaraş Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünde tamamlamıştır. 2018 yılında Sinop Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünü kazanan Akkuş, 2020 yılında Sinop Üniversitesinden Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümüne yatay geçiş yapmıştır ve aynı üniversiteden mezun olmuştur. Ahmet Hakan Akkuş, birçok karma sergiye, yarışmaya katılmış ve sanat hayatına kişisel atölyesinde devam ettirmektedir.

Instagram: hakann.akkus

Sanat Anlayışı & Kavramsal Çerçeve

Hera

Çalışmaları, var olan düzen içerisinde kendini bir potaya oturtamamış psikolojilere değinmektedir (Şartlanma, baskılanma, aidiyet). Yaşadığımız duygu eksikliklerinden meydana gelen karamsarlık veya tepkisel olarak duygu patlamaları bizleri stresli bir kişiliğe büründürmektedir. Bu durum mutsuz, karamsar, içe kapalı ve üretkenliğini yitirmiş bir kişilik ortaya çıkarmıştır. Sanatçı, dayatılmış hayatlar ve düşünce biçimlerinin sorgulaması içinde bu yapılara vurgu yapmaktadır. Dolayısıyla toplumlar, bireyler arasında herkesleşen düşünceler meydana gelmekte, toplumsal ve bireysel olarak ifade edemediğimiz duygusal süreçlerin insan psikolojisine etkilerinin, ıstakoz ve yengeç figürleri ile sosyolojik ve psikolojik varlığının gerçekliğine vurgu yapmakta, sorgulamaktadır.

Yazı Bağları

Kendi gerçeğimde yaşayan bir bedenim. İçinde var olmak istediğim doğamı resmediyorum. Yalnızlığını, yaşadığı hayatı, beklentilerini, kimseye anlatmadıklarını renklerle ya da tuvalin dokusunda farklı malzemelerle resme dönüştürerek anlam kazandırmak ve çocukluk yıllarından itibaren ‘kendine ait bir yaşam alanı oluşturma arzusu” sanatının çıkış noktası olmuştur. Sanatın gerçek anlamı, bireyleri daha iyiyi bulma arzusuna kavuşturmaktır. Çocukluk döneminden gelen sanatsal görüşleri ile yaşadıkları arasında kalmış, eserlerinde de ince bir çizgiyle bu imgelerin dışavurumu ile karşılaşılmaktadır.

Ulusal / Uluslararası Sergiler

2022 ARTANTAKYA 2. GENÇ YETENEKLER ONLİNE SERGİSİ NİSAN 15 DÜNYA SANAT GÜNÜ / 2022/ ARTANKARA 8. ÇAĞDAŞ SANAT FUARI/ DOART GALERİ / 2022/ 1ST INTERNATIONAL MAİL ART BIENNAL OF ARSLANTEPE / 2022/ BAZAART GELECEĞİN SANATÇILARI YARIŞMA SERGİSİ/ 2022/ SÜTÇÜİMAM ÜNİVERSİTESİ 17. RESİM YARIŞMASI SERGİSİ / 2022/ GENÇ SEÇKİ SERGİSİ/ 12-23 ŞUBAT/ OVOO ART / 2022/GENÇ DÖNEM SERGİSİ/ 05-17 OCAK/ OVOO ART / 2021/ ONLİNE/ BİRLİKTE/ PORTFOLYOU/ 2021/ ONLİNE/ SKY/ PORTFOLYOU / 2021/ ONLİNE/ DOUBLE STESPS/ GALLERY PUNTO/ 2021/ ONLİNE/ WİSDOM GATE/ GALLERY PUNTO/ 2021/ ONLİNE/ SANATIN YENİ YÜZÜ/ PORTFOLYOU/ 2021/ ONLİNE/ ULUSAL KARMA DESEN SERGİSİ/ GALLERY PUNTO/ 2021/ ONLİNE/ CAPGALLERY.ART/ KÜLTÜREL KÖTÜMSERLİĞE ÖVGÜ / 2021/ONLİNE/ CULTURE AND ART/ CAPGALLERY.ART/ 2021/ ONLİNE/ ART OF THE NEXT CANTURY / 2021/ ONLİNE/ SANATIN DOĞUŞU/ CAPGALLERY.ART/ 2021

Ödül / Başarılar

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜİMAM ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ 17. RESİM YARIŞMASI SERGİLEME ÖDÜLÜ/ 2022/
KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜİMAM ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ 17. RESİM YARIŞMASI SERGİLEME ÖDÜLÜ/ 2022/
BAZAAART RESİM YARIŞMASI FİNALİSTİ SERGİLEME ÖDÜLÜ/ 2022/ ARTANTAKYA 2. GENÇ YETENEKLER RESİM YARIŞMASI 2.LİK ÖDÜLÜ/ 2022


1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir