Portfolyo: Belmin Pilevneli

Belmin Pilevneli
Belmin Pilevneli

1990 yılında İstanbul’da doğmuş olan görsel sanatçı ve illüstratör Belmin Pilevneli şu anda hem Londra hem de Türkiye’de yaşayıp çalışmaktadır. Sabancı Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım, daha sonra da UAL, London College of Communication’da İllüstrasyon ve Görsel Medya üzerine Mastır programını tamamladı. Londra’daki eğitiminin öncesinde İstanbul’da bir süre grafik tasarım ve illüstratör olarak çalıştı. Kariyerine daha yeni bir yön verdiği bu şehirde ilk başta Made In Arts London, Creative Debuts ve Chrom-Art tarafından teslim edilirken ‘London Illustration Fair 2016’, ‘First Thursdays – UAL Takeover 2017’, ‘Tribe 17 – International Art Fest’ gibi çeşitli fuarlara katıldı. House of Illustration ve UCLH (University College London Hospital) işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Lost and Found’ sergisinde işleri yer almıştır..

2018 başında Galeri Miz’de açılan Türkiye’deki ilk solo sergisi ‘Aşık Mısın?’’ın devamı niteliğinde olan ‘Love Me, Love Me’ Londra’daki ilk solo sergisi olarak Shipton Street Gallery’de açılmıştır. Sergilerin dışında bir çok ödül alan ve İskoçya, Dundee’de ‘Dare To Be Digital 2016’ Yarışması’nda finalist olan ‘Tacenda’ isimli dijital bir oyunun resimlerini yapmıştır. Art Maze Mag, (sayı 1-2017) dergisinde hakkında bir yazı yayımlanıştır. Istanbul’da da bazı grup sergi ve fuarlarına katılmıştır. Bunlardan bazıları: Sofa Hotel – Hall Arts’da ‘Mindscapes’ (2016) ve artnivo.com’un ‘In Transition’ isimli online sergisi, PG Art Gallery ile FMV Galeri Işık’da ‘Ah!’ (2017), Hush Galeri’de ‘Ethereal Souls and the Purity’, Galeri Fe’de ‘Buluşma IV’ (2018), Galeri Miz ile ’Contemporary Istanbul’ (2018), PG Pop Up’da Tog Vakfı yararına olan ‘Art Sunday’, Büyükdere 35 ile ‘Sanatçıdan Sanatçıya’ sergileri, Londra’da Espacio Gallery’de ‘ Self Reslient’, Bursa’da Casas 22’de Artate ile açtığı ‘Ait Olmak’ isimli solo sergi…

2019’da sanatı insanalara daha ulaşılabilir hale getirmek adına yaptığı resimleri ipek eşarplara, medillere ve Fine Art Baskılara dönüştürdüğü Belmin Pilevneli Studio markasını kurdu.

Farklı tekniklerle çalışır. Onlardan biri gofraj tekniğidir: Kağıda bu teknikle kabartarak boyut ve doku verir ve kimi zaman onu o şekilde bırakırken kimi zaman da bu kabarttığı kağıtları resimler.

Web: belminpilevneli.com/
Instagram: belminpilevneli/
Instagram: belminpilevnelistudio/


1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.