Ceyda Kartal
Ceyda Kartal

Portfolyo: Ceyda Kartal

OKU

1987, İzmit doğumluyum. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun olarak lisans eğitimimi tamamladım. 2011 yılından beri kütüphaneci-arşivci kimliğimle kamuda çalışmaya devam etmekteyim.

Dokuma ve nakış ile ilgili bilgim ve merakım özünde ailedeki kadınlardan gelmekle beraber, 2020 yılında hayatımıza giren pandemi dönemine kadar bunu pratiğe dökme motivasyonum ve fırsatım olmadı. Bu dönemde izlediğim eğitici videolarla birlikte punch iğnesi nakışına merak saldım. İlk işlerim daha çok çizim yapmadan doğaçlama ilerlediğim, fantastik öğeler, çeşitli yazılamalar içeren ince iğne çalışmalardan oluşmaktaydı. Farklı teknik ve materyalleri işlerime dahil ettikçe kendimi bu alanda bağımsız şekilde geliştirmeye başladım. Çok fazla tekniği kapsayan bir alan olmasının yaratım sürecinde deneyselliğe imkan sağlaması; ellerim aracılığıyla iplerden soyut bir dünya yaratabilme tutkusuyla birleşti ve nakış ile beraber modern dokumaya yöneldim.

Tufting makinesinin üretim pratiğime girmesiyle daha büyük alanlar üzerinde çalışmaya başladım ve punch iğnesi nakışının aksine yaratım sürecimin hız kazanması; iplerle oynayarak imgelerimi yansıtmaya çalıştığım deneysel işler üretmeme olanak sağladı.

Birden fazla proje üzerine aynı zaman diliminde yoğunlaşmanın yarattığı kaostan ve akışta kurgusallıktan beslenerek, modern dokuma ve nakış tekniklerini bir arada kullandığım dokuma resim üretimlerime “punch fiction” adını kullanarak İstanbul’daki ev stüdyomda devam ediyorum.

Instagram: punchfiction

Sergiler

Abstract Infinity – Luna Grande Art Galeri (İstanbul 2023)


Hasan Nazif Yılmaz

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Ramazan Şanlıdağ
Önceki

Portfolyo: Ramazan Şanlıdağ

Serhat Akavcı
Sonraki

Portfolyo: Serhat Akavcı

Kaçırmayın!

Nart Ateşi

Mecidiyeköy Sanat’ta Yeni Sergi: Nart Ateşi

İstanbul’un kamusal sanat alanlarından Mecidiyeköy Sanat, İBB Kültür ve İBB
Serhan Kurşun

Serhan Kurşun’un “Muhbir” Romanı İnkılâp Kitabevi’nden Çıktı!

Garaz’ın yazarı Serhan Kurşun’dan edebiyatseverlerin merakla beklediği devam romanı geldi.