Portfolyo: Deniz Uçkun

Deniz Uçkun
Deniz Uçkun

İstanbul doğumlu Deniz Uçkun, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç mimarlık Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. İç mimarlık mesleğinin yanı sıra resim çalışmalarına hiç ara vermeden uzun yıllardır devam eden sanatçı; resimlerinde çağdaş kadının hayatına dair realist bir çizgi izlerken, bunun yanısıra mikro boyutta gerçek olan canlıların soyut algılandığı sürrealistik tarzda çalışmalar yapmaktadır.

Sanatçı, çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.

İnternet Adresi: denizuckunart
Instagram: denizuckun.portfolio | deniz.uckun.art

Sanat Anlayışı

Sanatçı eserlerinde empresyonist ve realist bir çizgidedir. Sanatçı resmettiği kadın temalı eserlerinde geri kalmışlığın, adaletsizliğin yaşandığı bir ülkede kendi muhkem sığınaklarında kendilerince güvenli uykularına dalan kadınları ve tüm bu çarpıklıkların karşısında umursamaz görünmelerini resmetmektedir.

Sanatçının resmettiği yırtık dokulu resimler sanatta değer ve değersizliğin sorgulamaktadır.
Sanatçının eserlerindeki kompozisyonlar ve değişik unsurlar esere bakan kişiye sanatçının belirli ama açığa çıkmamış iç tasavvurunu anlatmaya yönelik samimi ve belirgin bir arzuyu yansıtmaktadır. Eserlerin türü “gerçek dünya” üzerine gerçekçi bir bakış ortaya koyarken bir yandan da sihirli unsurlar ekleyen veya açığa çıkaran bir tür olarak adlandırılabilir.
Sanatçının soyut eserlerinde dikkat çekmek istediği konunun her canlının kendi içinde bir estetik değerinin var olduğu ve yaşama sunduğu katkıdaki eşitlik olgusudur diyebiliriz.

Katıldığı Sergiler

Luna Art Gallery – Experience Sergisi – Ekim 2020
İstanbul Concept Gallery – İstanbul Love 360 Festivali – Şubat 2020
İstanbul Art Show – Aralık 2019
Nişart Gallery – Yaşamın Kıyısında Sergisi – Kasım 2019
Lavisione Art Gallery – Olağan Şeyler Sergisi – Kasım 2019
Luna Art Gallery – Toprak Ana Sergisi – Mayıs 2019
Mona Art Gallery – Şubat 2019


1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir