GÜL ÇETİN
GÜL ÇETİN

Portfolyo: Gül Çetin

OKU

Sanatın hemen her dalına merakı küçük yaşlarından başlayan 1985 İstanbul doğumlu Gül Çetin, ilkokul döneminden itibaren resim sergilerine katılmış, yarışmalarda ödüller, dereceler almıştır. Başarılı bir okul hayatının yanında Pera Güzel Sanatlar Piyano Bölümü’nü tamamlayarak İTÜ Taşkışla, AKM, İtalyan Kültür, Muammer Karaca gibi önemli mekanlarda ufak yaşlarda konserler verme şansı elde etmiştir.

Sinemaya olan ilgisi onu Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi öğrenciyken sinema kulübü kurmaya teşvik etmiş, ardından yazdığı senaryo ile henüz 17 yaşında 1. Uluslararası Cannes Junior Film Festivali’nde “En iyi senaryo” ödülü almış ve Bilgi Üniversitesi’nin sağladığı katkı ile “Tik Tak” isimli ilk kısa filmini çekmiştir. Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü burslu olarak kazanmıştır. Üniversite yıllarında çeşitli ajanslarda görev almış, basın kuruluşlarına illüstratör olarak freelance hizmet vermeye vermiştir. Bu dönemde hazırladığı “Head” isimli kısa animasyon ile Bakü Azerbaycan 5. Start International Student Film Festival, EN İYİ ÇİZGİ FİLM ödülü ve Fransız Sokağı 1. Kısa Film Sokak Festivali’nde 4.EN İYİ FİLM ödülü almış ve ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilmiştir. Katıldığı Atölyemor: Kadınların Sinema Atölyesi’nde kameramanlığını üstlendiği “DONA KALAN” kısa filmi 3. Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında gösterilmiştir.

BAU Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü dereceyle bitirdikten sonra yazar Ahmet Ümit’in Masal Masal İçinde kitabı üzerine “Tasarımasal: Masal Kitabına Yeni Bir Yorum” konulu Kadir Has Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri Yüksek Lisansı’nı tamamlamıştır. 2010 yılında 25 yaşında genç girişimciler olarak hayat ve iş ortağı Sarp Çetin ile birlikte Türkiye’de iç iletişim alanına odaklanan ilk yaratıcı ajans olan Fikri Mahsul’ü kurmuşlardır.

İş hayatınında yanında sanatsal faaliyetlerine devam eden Gül Çetin; “Maskeli Balo” ve “Üç Renk” isimli iki kişisel sergi açmıştır. “Üç Renk” isimli sergisinin çizgi-şiir işleri “Outsiders2005 Project” kapsamında İsveç, Malmö Üniversitesi’nde ve COLORS Notebook Project (Kuratör: Centre Pompidou) kapsamında Shanghai Art Museum-Çin, Milan-İtalya’da, Shiodomeitalia Creative Center-Tokyo, Japonya’da sergilenmiştir. Mix-media tekniği ile tasarladığı eserleri ile yurt içi ve yurt dışında altmıştan fazla karma sergiye katılmıştır.

Kalbinde hep “gönül makamı” çalan Gül Çetin, T.G.E.V.’de 5 sene çocuklarla sanat etkinlikleri yapmıştır. Halen Bianel Çocuk ve Gençlik Festivali ekibinde juri olarak yer almaktadır.

2018 yılında anne olan Gül Çetin, dünyaya gelen oğlunu kendi büyütmek istediği için kurucu ortağı olduğu Fikri Mahsul’de farklı sektörlerden ulusal ve global markalara görsel iletişim ve tasarım hizmeti vermeye mola vermiştir.

Çocuk kitapları yazmaya ve çizmeye ağırlık veren Gül Çetin kısa zamanda 20 kadar kitaba imza atmıştır. Masallarla Öğreniyorum serisi, okul öncesi çocuklar için Sanat Dalları serisi, Benim Portrem: Ressam Mihri Müşfik Hanım, Küsmesin Yıldızlar bunlardan bazılarıdır. YATADEM ve BASYAYBİR in Türk illustratörleri uluslararası kitap fuarlarında tanıtmak amacıyla hazırladığı Turkish Illustrators Catalog 2019’da 61 illustratör arasında yer almıştır. 25 sene Viyana’da öğretmenlik yapmış Selma Otuk ile birlikte yurtdışında yaşayan Türk çocuklar için yazdığı ve çizdiği “Okumak Çok Güzel” isimli kitabı E.Weber yayınevi tarafından basılmış, Avusturya, İsviçre ve Almanya’ya dağıtılmıştır. Ayrıca her ay Bavul Edebiyat Dergisi’nde Evvelki Mühim Söylenmişlikler adını verdiği köşesi için yazıp, çizmektedir. Aynı dergide illustrasyonlarıyla eşlik ettiği Sevgili Evrim Kuran ile Covid-19’un dünyaya etkisi altına alarak hepimizi evlerimize hapsettiği, sosyal mesafemizi arttımaya mecbur olduğumuz bu zor dönemde cizgiliedebiyat.com sitesini kurarak bir sanal sergi projesine imza atmışlardır.

Özellikle sanat, doğa, çocuklarla ilgili konularda çeşitli mecralarda üretmeye doyamayan serbest illustratör, sanatçı ruhlu tasarımcı ve yazar olarak çalışan Gül Çetin, Sarp’ın eşi, Atlas’ın annesi olmaktan daha önemli ve gurur verici bir marifeti olmayan biridir..

Web: gulcetin.com
Sanal sergi proje web sitesi: cizgiliedebiyat.com
Instagram: gul_batmanoglu_cetin


Hasan Nazif Yılmaz

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Alican Abacı
Önceki

Alican Abacı ile Yeni Çekeceği “Akdeniz Fokları” Belgeseli Hakkında Konuştuk

Emin Özdemir
Sonraki

Portfolyo: Emin Özdemir

Kaçırmayın!

Betül Aksu "Permessus" Sergisi, 2024, Avto

Betül Aksu’dan Türkiye’de İlk Kişisel Sergi: “Permessus”

Betül Aksu’nun Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Permessus”, Avto evsahipliğinde 24
Demirhan Baylan

Demirhan Baylan ile Müziği Üzerine Harika Bir Söyleşi

Demirhan Baylan multidisipliner olarak; şarkı sözü yazarı, besteci, enstrümanist, ses