Portfolyo: Soyhan BaltacıSoyhan Baltacı
Soyhan Baltacı

1989 İstanbul doğumlu sanatçı, 2015 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Plastik Sanatalar Bölümü’nden mezun oldu. 2019 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tezli yüksek lisans öğrenimine başladı. Çalışmalarını İstanbul Şile’deki stüdyosunda sürdürmektedir.

Seçilmiş Sergiler

2019 – “Genç Etkinlik 8” MKM İSTANBUL
2019 – “Step İstanbul” TomTom Designhood İSTANBUL
2019 – “Mixer Sessions IV” MixerArts İSTANBUL
2019 – “Anemoia” Labirent Sanat İSTANBUL
2019 – “Art Sunday” PG Pop Up İSTANBUL
2019 – “Artist2019 Sanat Fuarı” Tüyap İSTANBUL

Sanat Görüşü

Adını “Ayrı Beden”,”Bağımsız Bölge” gibi anlamlar içeren Latince kökenli bir terim olan “Corpus Separatum”dan alan seri, “Yıkım-İnsan-Doğa” ilişkilerini hikayeleştiren desenlerden oluşmaktadır.

Doğa, başlangıçta biyolojik bir tür olan insan için, içerisinde türlü imkanları barındıran bir mekan iken, geçen zaman içerisinde maruz kalmış olduğu tahribat nedeniyle eksik kalmış, kaynakların azalıp, ihtiyaçların artmasıyla insan kendi yıkımının sonucu ile karşı karşıya kalmıştır.

Bu karşı karşıya kalma durumu, insan ve doğa ilişkilerini sinematografik bir üslupta resmetme konusunda sanatçının çalışmalarına ilham vermiş, eserlerinde sıklıkla doğa-insan karşılaştırmaları yapmıştır.

Instagram: soyhanbaltaci


1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.