Portfolyo: Uğur Orkide

Uğur Orkide
Uğur Orkide

Uğur Orkide, 1977 yılında İzmir‘de doğdu. İlkokul ve ortaokul eğitim hayatına İzmir’de devam eden sanatçı lise dönemini Anadolu lisesi, endüstri meslek lisesi gibi çeşitli süreçlerde geçirdi. Son olarak İzmir Karşıyaka Lisesinden mezun oldu. Çok küçük yaşlarda resim çizme yeteneğini keşfeden sanatçı, ileriki yıllarda metale olan ilgisiyle resimden heykele geçiş yaparak sanat hayatına yön verecekti.

1989 yılında gittiği bir su tesisatı atölyesinde gözüne çarpan kaynak makinesine olan merakı, makinayı kurcalayarak makinayı keşfetmesine ve metalle ilk buluşmaya neden oldu. Metal yolculuğunun bir diğer adımı ise metalin kokusuna olan hayranlığının onu sürüklemesiyle devam ettiğini söylemekte.

Sonraki yıllarda makine yüksek mühendisi olan Nusret VERYERİ ‘nin yanında staj görmeye başladı. Staj boyunca ;mekanik ürünlerin tasarım, üretim, analiz, gelişim ve ham maddeleri üzerine çalışmalar ve araştırmalar yürüten sanatçı aynı zamanda mekanik malzeme üzerinde problemlere analitik çözümler sunan bir makine mühendisliği disiplini edinmişti. Mekanik malzemeyi çözümledikten sonra mekanik makineleri keşfetmek üzere demir fabrikalarına giderek araştırmalar yapar.

Artık istediği bilgi ve tecrübeleri edinen sanatçı bir demir çelik imalathanesi açarak burada kendi öğrencilerini yetiştirdi.Burada metal ve kaynak üzerine seminerler verdi.

Çizim ile başlayan bir sanat yolculuğu metal ve kaynak ile bir serüvene dönüşmüştü.2014 yılında tanıştığı sanatçı ve sanat atölyeleriyle ortak havuzda günümüze kadar devam eden pek çok sanat eserlerine ortaklık etti.

Tanınmış oteller,hastaneler,iç ve dış mekan sanat projeleri olmak üzere bir çok yerde heykellere sanatsal objelere rastlamak mümkün.

Sanatçı yaptığı eserleri SCULPTORUGUR adlı Instagram hesabında paylaşımlara sundu. Günümüzde devam eden çalışmalarını da bu hesapta paylaşıma sunmakta.

İlhamını yaşamın kendisinden ve evrenin bütünlüğünden aldığını söyleyen sanatçı son projesi olan ‘HEADS(KAFALAR)’ı izlediği bir film olan IRON MAN ve gözlemlediği bir IRON MAN figüründen esinlenerek tamamladı. Bu projede kendi tasvirini yeni bir formda buluşturmayı hedefleyen sanatçı projeye ‘Oğlum Efe’ye bu hikayeyi miras bırakmak istiyorum’ düşüncesiyle atıldı ve RedArtİstanbul Sanat galerisine Sanatçı olarak katıldı. Böylelikle yaptığı eserleriyle ilk fuarı olan CONTEMPORARY İSTANBUL 16.cı edisyona REDARTİSTANBUL’un sanatçılarından biri olarak katıldı. Diğer katıldığı kendi Galerisinde karma sergi İle “Tis’ the season Tis’ the ART” Group Exhibition oldu. Ve son olarak CONTEMPORARY İSTANBUL 17.ci edisyona REDARTİSTANBUL’un sanatçılarından biri olarak katıldı. Böylece “Sanat” hayatının bir felsefesi haline geldi.

Sanatçı ‘Kirli yaşamdan çıkan eserler Tanrı’nın mucizevi bir geleceği bize sunduğunun kanıtıdır. ”Uğur ORKİDE” ’görüşüyle sanat çalışmalarına devam ettiğini söylemektedir.


1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.