“Portiko Okumaları ve Performansları” Susan Gevirtz ile Devam Ediyor

Susan Gevirtz
Susan Gevirtz

Yapı Kredi Kültür Sanat, İstiklal Caddesi’ne açılan ve portiko olarak adlandırılan bina girişinde yeni bir kamusal programa başladı. Sokak ve bina, kamusal alan ve kurum arasındaki eşikten beslenen “Portiko Okumaları ve Performansları” sanat, bilim, felsefe, psikoloji, antropoloji, ekonomi ve siyaset teorileri, edebiyat, şiir gibi disiplinleri içeriyor. İki ayrı odağı olan program günümüz performans sanatından örnekleri sokakla buluştururken bir yandan da sesli okumanın ve dikkatle dinlemenin ne anlama geldiğini sorguluyor. Her ay iki kez Çarşamba günleri 18:00’de yapılacak olan programın ikincisi 23 Ağustos’ta yazar ve akademisyen Susan Gevirtz ile devam ediyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat, Portiko Okumaları ve Performansları’nın ikincisini yazar ve akademisyen Susan Gevirtz ile gerçekleştiriyor. Amerikan yenilikçi şiirinin önemli isimlerinden Gevirtz, 2010’da yayımlanan şiir kitabı Aerodrome Orion’dan ve 2022’de yayımlanan Burns’ten seçtiği şiirleri okuyacak. Andrew Joron’ın “çalışmaları uzun zamandır Amerikan yenilikçi şiirinin ön saflarında yer alan Gevirtz, kelimeleri ateşe vermekle yetinmiyor (birçok erken modernistin yapmak istediği gibi), kelimelerin ve sürdürdükleri ideolojilerin zihnimizde yanık izleri bırakma biçimleri üzerine daha sakin, hatta metodik, postmodern bir yansıma yapıyor” diyerek yorumladığı Gevirtz’in şiirleri böylece Portiko dinleyicilerine sunulacak.

San Francisco’da yaşayan ve üreten şair Susan Gevirtz, Black Box Cutaway, Prosthesis: Caesarea, Hourglass Transcripts, Narrative’s Journey: The Fiction and Film Writing of Dorothy Richardson kitaplarının yazarı. Susan Gervitz 10 yılı aşkın süredir Sonoma Üniversitesi’nde doktor öğretim üyesi olarak görev alıyor ve farklı akademik ilgi alanlarının yanında feminist şiir üzerine de çalışıyor. Gervitz 1983-1992 yılları arasında yayımlanan HOW(ever) isimli feminist derginin editörlüğünü üstlendi. How2 ve Avec dergilerinin danışma kurulunda yer aldı. Gevirtz 2000 yılında New Langton Arts “Bay Area Edebiyat Ödülü”ne layık görüldü. 2004 yılından bu yana Siarita Kouka ve Helen Dimos ile birlikte, her yıl düzenlenen çeviri ve iletişim toplantısı Yunan ve Anglofon şairlerin yer aldığı Paros Sempozyumu’nu düzenliyor.

Program küratörleri: Didem Yazıcı, Burcu Çimen
Editör: Fisun Yalçınkaya

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar