"Rüzgarımla Yelken Aldı Gemim"
"Rüzgarımla Yelken Aldı Gemim"

“Rüzgarımla Yelken Aldı Gemim” Karşıyaka Vapur İskelesinde!

4 Haziran 2024

Kendine Ait Bir Oda (KABO) sanat inisiyatifi, İZDENİZ ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı iş birliğiyle gerçekleşen İSKELE SERGİLERİ projesi kapsamındaki beş sergiden ikincisi Rüzgarımla Yelken Aldı Gemim 5 Haziran – 10 Temmuz 2024 tarihleri arasında Karşıyaka Vapur İskelesinde kentlilerle buluşuyor.

Kendine Ait Bir Oda (KABO)’nun, İZDENİZ ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı iş birliğiyle Karşıyaka Vapur İskelesinde yer alacak sergiler kapsamında alan tasarımı ve sergi program için farklı disiplinlerden sanatçılar ve profesyonellerle bir arada çalıştığı İskele Sergileri, kent-yolcu-sanatçı arasında yaşanacak etkileşimi önemsiyor.

Karşıyaka Vapur İskelesini kamusal sanata açan bu projenin beş sergisinden ikincisi “Rüzgarımla Yelken Aldı Gemim”* İzmirli sanatçı Cenkhan Aksoy ve Diyarbakırlı Sanatçılar NADAN ve Vedat Bilen katılımıyla gerçekleşiyor. Sanatçılar, İskele Sergileri kapsamında oluşturdukları proje için İzmir’de bir araya gelerek sergi tasarımı için çalıştılar ve bireysel üretim pratiklerini ortak bir alanda birlikte yeniden yorumladılar.

“Kent dinamikleri ve kültürü, gündelik yaşamın tüketim nesneleri ve popüler imgeler, kavramsal bağlamda sanat eserlerine dönüşüyor ve serginin ortak eksenini oluşturuyor.”** Yolcuların gündelik yaşamdan aşina oldukları imgeler içeren eserler, ziyaretçilerin aynı anda iki farklı coğrafyadan sanatçıların çalışmalarıyla karşılaşmasına imkan veriyor.

*Ceza’nın Terzi şarkısından esinle.
**Sergi metninden alıntıdır.

Kendine Ait Bir Oda (KABO) Hakkında

Kendine Ait Bir Oda (KABO), 2015 yılından bu yana sergi, konuşma, gösterim gibi güncel sanat odaklı etkinliklere dair fikir/proje üreten ve bu projelere ev sahipliği yapan, kâr amacı gütmeyen İzmirli bir oluşumdur. Kurucusu ve yürütücüsü Esra Okyay’ın “kendine has bir buluşma yeri” yaratma arzusundan doğan KABO, yerel olanı, yatay ilişkileri, işbirliği ve dayanışmayı, alçakgönüllülüğü, ayrımcılığa izin vermeyen katılımı esas tutar.

Göçebe bir yapı ile İzmir’in farklı yer ve mekanlarında projelere ev sahipliği yapan KABO aynı zamanda ortak sanat alanı, KARANTİNA mekan kurucu ortaklarındandır.

Hande Bozbıyık’ın bünyesine dahil olmasıyla 2022 yılı itibari ile çalışmalarını iki kişilik ekip olarak sürdürmektedir.


Ziyaret Saatleri ve Adres Bilgisi:

Karşıyaka Vapur İskelesi ( Üçkuyular Vapuru Bekleme Alanı ), Yalnı Blv. No : 35 Karşıyaka/İzmir Haftanın her günü ücretsiz ziyaret edilebilir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

“Beyoğlu’nun Hareketli Kitabı” atölye görseli
Önceki

Pera Öğrenme’den Ücretsiz Babalar Günü Programı

Phoenix, Nihan Çakır
Sonraki

Nihan Çakır’ın Yeni Sergisi: “Kutsal Dişi’nin Peşinde”

Kaçırmayın!

Aile Yalanları (Melisa Sözen)

“Aile Yalanları” Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde

Melisa Sözen, Ülkü Duru ve Müfit Kayacan’ın oynadığı, Hakan Emre
Derya Yıldız

Portfolyo: Derya Yıldız

1971 yılında Ankara’da doğan Derya Yıldız, Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş