Sahnede 90'lar / The 90s Onstage
Sahnede 90'lar / The 90s Onstage

“Sahnede 90’lar” Sergisinden Seçili İşler Kunstverein Hamburg’da

31 Ocak 2024
Sahnede 90'lar / The 90s Onstage
Sahnede 90’lar / The 90s Onstage

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın sahne ve performans kavramları odağında Türkiye’nin 1990’lı yıllarından sanat üretimlerini bir araya getiren Sahnede 90’lar sergisi, 27 Ocak–14 Nisan tarihlerinde Kunstverein Hamburg’da yer alacak.

Sahnede 90’lar, muhtelif kaynaklardan toplanmış arşivlere dayanıyor ve canlı performanslardan video kliplere uzanan bir çeşitlilikte çarpıcı üretimleri de içeriyor. Dönemin performans üretimlerine yoğunlaşarak kültür, sanat ve eğlence tarihine çok yönlü bir bakış getiriyor. Bu dönemde parklarda, eğlence mekânlarında, tarihî alanlarda ve terk edilmiş yapılarda görünürlüğü artan performans temelli üretimler ile popüler kültür arasında beklenmedik bağlantılar kuruyor ve “sahne” kavramının ne kadar geniş bir yelpazede ele alınabileceğine işaret ediyor. Performansın toplum, ekonomi, sokak ve siyasetle ilişkisini irdeleyen sergi, sanatçı ve tasarımcıların oluşturduğu bireysel ve kolektif girişimleri ele alırken kültür tarihinden de bir potpuri sunmuş oluyor.

Kunstverein Hamburg’daki sunum, L’Internationale’nin “Our Many Europes” projesi kapsamında 15 Eylül 2022–2 Nisan 2023 tarihlerinde Salt Beyoğlu ve Salt Galata’da düzenlenen sergiden seçili işleri içeriyor. Amira Akbıyıkoğlu tarafından araştırmacı Mine Söyler ve tasarımcı Emirhan Altuner ile birlikte programlanan sergi, Salt iş birliğiyle gerçekleştiriliyor.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Şerife Altunbaş'ın "Kültürel Katmanlar" İsimli Sergisi Pera Palace Hotel'de
Önceki

Şerife Altunbaş’ın “Kültürel Katmanlar” İsimli Sergisi Pera Palace Hotel’de

Meşe Ağacındaki Ev
Sonraki

Meşe Ağacındaki Ev Raflarda Yerini Aldı

Kaçırmayın!

Seydi Murat Koç, Hafif Metal

Seydi Murat Koç’un “Hafif Metal” Sergisi Ferda Art Platform’da

Seydi Murat Koç’un Ferda Art Platform’da gerçekleşecek olan 19. solo
İnci Ertuğ "Aşık Mıyım Neyim?" Ekavart Gallery'de

İnci Ertuğ “Aşık Mıyım Neyim?” Ekavart Gallery’de

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, İnci Ertuğ’nun son