Geothermalisms, 2024. Aslı Uludağ’ın izniyle
Geothermalisms, 2024. Aslı Uludağ’ın izniyle

Salt Sanatsal Araştırma ve Üretim Destek Programı Projeleri Açıklandı

8 Temmuz 2024

Salt’ın BBVA Vakfı iş birliğiyle başlattığı Salt Sanatsal Araştırma ve Üretim Destek Programı’yla 2024-2025 yılında desteklenecek projeler açıklandı.

BBVA Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen Salt Sanatsal Araştırma ve Üretim Destek Programı’yla desteklenecek projeler belirlendi. Güncel toplumsal meseleleri disiplinlerarası yaklaşımlarla ele alan Türkiyeli sanatçılara yönelik destek programı, araştırma ve üretim için bir platform oluşturarak sanatçılar ile topluluklar arasındaki etkileşimi teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bu yılki değerlendirme süreci, Vasıf Kortun (Küratör), Elvira Dyangani Ose (Museu d’Art Contemporani de Barcelona Direktörü), Manuel Segade (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía Direktörü), Ala Younis (Akademie der Künste der Welt Sanat Yönetmeni), Fatma Çolakoğlu (Salt Araştırma ve Programlar Direktörü) ve Juan Pujol Rodríguez’in (BBVA Vakfı Direktör Yardımcısı) yer aldığı Seçici Kurul tarafından yürütüldü.

193 başvuru arasından Sanatsal Araştırma Fonu kapsamında Aslı Uludağ’ın Geothermalisms projesi; Üretim Fonu kapsamında ise Ali Taptık’ın Looking at Osmanbey: Social and Spatial Entanglements of Fashion Trade projesi ile Merve Mepa’nın An Interwoven Network: Threads and Trace projesi seçildi.

Kurul, seçimlerle ilgili olarak şunları belirtti: “Araştırma Fonu ile Aslı Uludağ’ın Ege Bölgesi’nde jeotermal enerji üretiminin maddi politikalarına odaklı projesinin desteklenmesine oy birliğiyle karar verildi. Proje, araştırma konusunun derinliği ve kapsamlı yaklaşımı ile öne çıktı. Üretim Fonu kapsamında ise Ali Taptık’ın Osmanbey’deki moda ticaretini; Merve Mepa’nın insan, zanaat ve teknoloji arasındaki etkileşimleri odağına alan projeleri son aşamaya kalan iki başvuru oldu. Özgün nitelikleri göz önüne alınarak her iki projenin de desteklenmesi kararlaştırıldı. Farklı sanatsal yaklaşımlar sunan bu iki projenin desteklenmesinin daha zengin ve çeşitli bir sanat ortamına katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

Sanatsal Araştırma Fonu kapsamında Aslı Uludağ’ın projesine 20.000 Euro; Üretim Fonu kapsamında Ali Taptık ve Merve Mepa’nın projelerine 10.000’er Euro’luk destek sağlanacak. Sanatçıların fon kapsamında ürettiği işler 2025 yılında Salt’ta (Türkiye) ve BBVA Vakfı’nda (İspanya) sergilenecek.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bruce Dickinson - The Mandrake Project
Önceki

Bruce Dickinson 19 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’a Geliyor!

Şenay Ocak
Sonraki

Şenay Ocak’ın Yeni Şarkısı “Ucuz Romantik” Yayında!

Kaçırmayın!

Sara Oskay

Portfolyo: Sara Oskay

Sara Oskay, 1997 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimini Yıldız Teknik
4. Uluslararası İstanbul Trienali’nin Ardından - Ayşegül Altunok ( Fotoğraf: Serhat Kılıçbay )

4. Uluslararası İstanbul Trienali’nin Ardından – Ayşegül Altunok

Kültürel, politik ve fiziksel katmanların çokluğu ve iç içe geçmiş