SALT’ın “Ardışık” Sergisinden Bir Seçki 19-20 Kasım’da Museo Reina Sofía’da

SALT’ın onuncu yıl programları, Türkiy’den altı sanatçının videolarının yer aldığı Ardışık gösterimleriyle 19-20 Kasım’da Museo Reina Sofía’da (Madrid) devam ediyor.

Bilgi, kültür ve sanat üretimini desteklemek amacıyla Garanti BBVA tarafından 2011’de kurulan SALT’ın onuncu yıl programları, 19-20 Kasım tarihlerinde Museo Reina Sofía’da (Madrid) gerçekleştirilecek Ardışık video gösterimleri ile devam ediyor. Sanatçılar Fatma Belkıs ve Onur Gökmen’in katılımı ve SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner’in sunumuyla başlayacak iki günlük programda, Türkiye’den altı sanatçının çalışmalarına yer verilecek.

Aykan Safoğlu
Aykan Safoğlu’nun Hundsstern steigt ab [Köpek Yıldızı alçalıyor] (2020) videosundan bir kare Sanatçı ve The Pill (İstanbul) izniyle

SALT, Reina Sofía ekibiyle birlikte 2021 Ocak ayında başlayan Ardışık dâhilinde planlanan bağımsız beş sergiden birer çalışma seçti: Barış Doğrusöz’ün Sandstorm and the Oblivion Kum Fırtınası ve Nisyan videosu sömürgeci söylemin anlatı inşası üzerinden kazı politikalarını, Deniz Gül’ün Kartpostal’ı (2017–2020) kavramsal bir oyun olarak dilin kullanımını, Volkan Aslan’ın En İyi Dileklerimle’si (2019) gündelik hayatın şiddetine dair eleştirel bir yaklaşımı, Fatma Belkıs ve Onur Gökmen’in kara komedisi Alakadar (2021) bireyin modernleşmeyle girdiği mücadeleyi ve Aykan Safoğlu’nun Hundsstern steigt ab Köpek Yıldızı alçalıyor videosu kimlik siyasetini irdeliyor. Seçki, sanatçıların pratiklerinde ortaya çıkan kavramsal dağarcık aracılığıyla sembolik iktidar meselesine odaklanıyor.

Ardışık, Museo Reina Sofía’da yapılacak gösterim programının ardından, L’Internationale üyesi kurumlardan Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Varşova) ve M HKA, The Museum of Contemporary Art’ın (Antwerp) 2022 programları kapsamında sunulacak.

Volkan Aslan’ın En İyi Dileklerimle (2019) videosu
Volkan Aslan’ın En İyi Dileklerimle (2019) videosundan bir kare Sanatçının izniyle.

PROGRAM
19–20 Kasım 2021, 18.00
Sabatini Oditoryumu, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (Madrid)

  • Barış Doğrusöz, Sandstorm and the Oblivion [Kum Fırtınası ve Nisyan], 2017, 8′
  • Deniz Gül, Kartpostal, 2017–2020, 4.5′
  • Volkan Aslan, En İyi Dileklerimle, 2019, 9′
  • Fatma Belkıs & Onur Gökmen, Alakadar, 2021, 23′
  • Aykan Safoğlu, Hundsstern steigt ab [Köpek Yıldızı alçalıyor], 2020, 12′

SALT’tan Amira Akbıyıkoğlu ve Farah Aksoy’un hazırladığı Ardışık sergileri ve paralelinde düzenlenen programlar hakkında ayrıntılı bilgiye saltonline.org’dan ulaşılabilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.