Ice Cores [Buz Nüveleri] (2019) filminden bir kare Susan Schuppli’nin izniyle
Ice Cores [Buz Nüveleri] (2019) filminden bir kare Susan Schuppli’nin izniyle

Salt’ın Yeni Sergisi “Havaya Dair” Açıldı

8 Mayıs 2024
Ice Cores [Buz Nüveleri] (2019) filminden bir kare Susan Schuppli’nin izniyle
Ice Cores [Buz Nüveleri] (2019) filminden bir kare Susan Schuppli’nin izniyle

Salt’ın, kurucusu Garanti BBVA’nın desteğiyle gerçekleştirilen yeni sergisi “Havaya Dair” ziyarete açıldı. Disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından tasarlanan sergi, 18 Ağustos’a dek Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanında görülebilir.

Salt’ın yeni sergisi Havaya Dair, hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutlarını odağına alıyor. Milano merkezli disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanı için tasarlanan enstalasyon, maddi, işitsel ve görsel deneyler aracılığıyla hava kirliliğine dair unsurları somutlaştırmayı amaçlıyor.

Sergide, ziyaretçileri havanın maddeselliğiyle ilişki kurmaya teşvik eden bir dizi müdahale yer alıyor: Havanın kimyasal bileşimini ortaya çıkaran ve her biri farklı zehirlilik derecelerine karşılık gelen bir renkle tasvir edilmiş; zehirliliğin farklı ölçeklerdeki yaygınlığını gösteren veri ve görüntülerin işlendiği perdeler, havadaki bu maddelerin etkileşiminin tetiklediği kimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan koşulları duyumsanabilir kılan bir ses enstalasyonu ile İstanbul’un gökyüzünün, genellikle hareketsiz ve üç boyutlu nesneleri kaydetmek için kullanılan fotogrametri tekniğiyle hazırlanmış bir animasyonu. Böylece, yeryüzünü çevreleyen gaz hâlindeki görünmez maddelerin belgelenip cisimleştirilmesi amaçlanıyor.

Havaya Dair, soluduğumuz havaya içkin karmaşıklıklara ilişkin anlayışımızı genişletmeye yönelik bir davet. Yalnızca havaya nüfuz eden ve hava yoluyla yayılan zehirliliği değil, bu zehirliliğin işaret ettiği karmaşık toplumsal ve politik sonuçları, yerel ve küresel izlekleri, gezegen ölçeğindeki inkâr edilemez bağıntıları da irdeliyor. Bir bölgedeki faaliyetlerin geniş çaplı etkiler yarattığı ortak bir alan olarak havayı odağına alan sergi, temiz ve solunabilir havanın müşterek ve evrensel bir hak olduğu bir dünya için kolektif eylemin gerekliliğini de gündeme getiriyor.

8 Mayıs-18 Ağustos tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanında ücretsiz ziyarete açık olacak sergiye, Sular, Rüzgârlar, Araziler Arasında adlı gösterim programı eşlik edecek. Salt’tan Eylül Şenses moderatörlüğündeki panelde Erica Petrillo (2050+), Melek Türker Saçan (Boğaziçi Üniversitesi) ve Melike Yavuz (Temiz Hava Hakkı Platformu) bir araya gelecek. Bilim, aktivizm ve sanat pratiklerinin kesişiminde serginin gündeme getirdiği meseleler değerlendirilecek. Ayrıntılı bilgi için: saltonline.org.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Balina
Önceki

“Balina” Mayıs ve Haziran Ayı Temsilleriyle Sezonu Kapatıyor!

Nancy Atakan - Her Yerde
Sonraki

“Kadının Adı Var” Karma Sergisi G-art Galeri’de

Kaçırmayın!

VEERA’NIN SEYAHATNAMESİ

Veera’nın Seyahatnamesi / Şeyda Aydın

Hiç şüphesiz Diğer Evrenin Senaristi romanımı okuyup duygulanan bazı okurlarım
İsmet Değirmenci “Bul Beni”

İsmet Değirmenci “Bul Beni” Sergisi Brieflyart Galeri’de

Sanatında insan-doğa ilişkisine odaklanan İsmet Değirmenci’nin “Bul Beni” başlıklı yeni