Salt’tan Dünya Mimarlık Günü’ne Özel Program

Infinity According to Florian [Florian’a Göre Sonsuzluk] (2022) filminden bir kare ©filmdelights
Infinity According to Florian [Florian’a Göre Sonsuzluk] (2022) filminden bir kare ©filmdelights

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, 1985’ten bu yana her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü kapsamında Kalebodur desteğiyle film gösterimi, sunum ve söyleşiden oluşan bir dizi program düzenliyor.

Program, 3 Ekim Salı günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da Kievli sanatçı ve yazar Oleksiy Radynski’nin, Ukrayna’nın önde gelen mimarlarından Florian Yuriev’i odağına aldığı Infinity According to Florian [Florian’a Göre Sonsuzluk] filminin gösterimiyle başlayacak. Prömiyerini Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde yapan 2022 yapımı belgesel film, Yuriev’in 1960’ların ortasında Kiev’de bir konser salonu olarak tasarladığı, “Uçan Daire” olarak da anılan ikonik binasının bir alışveriş merkezine dönüştürülmesine karşı verdiği mücadeleyi aktarıyor.

4 Ekim Çarşamba günü saat 18.30’da Salt Galata’da gerçekleştirilecek sunum ve söyleşide ise mimarlar Bülent Batuman ve Emel Cantürk bir araya gelecek. Cantürk, 19. yüzyıl endüstri kentlerinden günümüze “konut” odağında tarihsel bir izlek sunacak ve Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze değişen üretim biçimleri ile barınma alışkanlıklarının Türkiye’deki seyrini değerlendirecek. Türkiye’de süregelen konut sorununa yönelik çözüm arayışlarının da irdeleneceği sunumu Batuman’ın, konutun ekonomik rolü ile ideolojik işlevini Türkiye’nin özgül tarihsel bağlamı içinde ele alacağı sunum izleyecek. Program, Bülent Batuman ile Emel Cantürk’ün Salt Araştırma ve Programlar’dan Orkun Dayıoğlu moderatörlüğündeki söyleşisiyle sona erecek.

Ayrıca 2 Ekim Pazartesi günü eğitimci, mimar ve bürokrat Ali Mukbil Gökdoğan’ın (1909-1992) arşivi, archives.saltresearch.org’da erişime açılacak. Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ne eklenen koleksiyonda, meslek hayatının büyük bir kısmında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Gökdoğan’ın mimari projelerine dair bini aşkın çizim, belge ve fotoğraf yer alıyor.

Dünya Mimarlık Günü
Program

GÖSTERİM:

ARŞİV:
2 Ekim Pazartesi
archives.saltresearch.org
Ali Mukbil Gökdoğan Arşivi

3 Ekim Salı, 19.00
Salt Beyoğlu, Açık Sinema
Infinity According to Florian Florian’a Göre Sonsuzluk
Yönetmen: Oleksiy Radynski
Ukraynaca; Türkçe altyazılı, 70 dakika

SUNUM VE SÖYLEŞİ:
4 Ekim Çarşamba, 18.30
Salt Galata, Atölye II-III
“Erken Cumhuriyet’ten Günümüze Türkiye’de Konut”
Konuşmacılar: Bülent Batuman, Emel Cantürk Akyıldız
Moderatör: Orkun Dayıoğlu

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar