Ruzy Gallery, Evvel
Ruzy Gallery, Evvel

Sanat ve Matematik İlişkisine Farklı Bir Bakış: Evvel Sergisi

17 Mayıs 2024
Ruzy Gallery, Evvel
Ruzy Gallery, Evvel

Modern ve çağdaş sanata odaklanan, farklı disiplinlerden sanatçıların eserlerini sergilemeyi amaçlayan Ruzy Gallery, yeni karma sergisi “Evvel” ile sanat ve matematiğin ortak diline farklı bir bakış sunuyor. Küratörlüğünü Begüm Güney’in üstlendiği karma sergi, Suat Akdemir, Mahmut Aydın, Nazan Azeri, Melis Buyruk, Mahmut Celayir, Leyla Emadi, Tom Fellows, Gülfem Kessler, Başak Özocak ve Jake Michael Singer’ın eserlerini bir araya getiriyor.

Sanatın farklı dönemlerine odaklı sergilemeler ile ideal bir sanat ortamı oluşumunu destekleyen Ruzy Gallery, “Sonsuz Merak” mottosuyla yola çıktığı sanat serüvenine yeni sergisi “Evvel” ile devam ediyor. Sergi, matematiğin evrensel diliyle sanatın gizemli dünyası arasındaki ilişkiyi irdeliyor. “Evvel” ile sanatın dilinden varoluşun kökenini sorguluyor, plastik sanatlarla matematiğin ilişkisini inceliyor, insanın matematiğine odaklanıyoruz.

Küratörlüğünü Begüm Güney’in üstlendiği sergi, Suat Akdemir, Mahmut Aydın, Nazan Azeri, Melis Buyruk, Mahmut Celayir, Leyla Emadi, Tom Fellows, Gülfem Kessler, Başak Özocak ve Jake Michael Singer’ın eserlerini bir araya getiriyor.

Sergi, ünlü İngiliz matematikçi G.H. Hardy’nin “Bir Matematikçinin Savunması” adlı kitabındaki “Bir matematikçinin yaptığı şey bir ressamın ya da şairinki kadar güzel olmalıdır. Düşünceler, renkler ve sözcükler gibi uyumlu bir biçimde birbirini tamamlamalıdır. Dünyada çirkin bir matematik için kalıcı bir yer yoktur” sözlerinden ilham alıyor.

Plastik sanatlarla matematiğin ilişkisini konu alan “Evvel”, matematiği keşfeden insanın doğasında ne var? sorusu üzerinden her iki disiplinin de doğadan aldığı referanslar ve estetik değerler üzerine düşündürüyor.

Matematiğin ve sanatın doğadan aldığı ilham ve estetik değerlere odaklanan “Evvel” sergisi 15 Eylül tarihine dek Ruzy Gallery’de ziyaret edilebilecek.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Ali Atmaca'nın "Zeytin Ağaçlarına Ağıt" Sergisi
Önceki

Ali Atmaca’nın “Zeytin Ağaçlarına Ağıt” Sergisi Gümüşlük Müptelal’de

Kaderimize Yön Veren Evren Yasaları ve Kuantum Bilgelik
Sonraki

“Kaderimize Yön Veren Evren Yasaları ve Kuantum Bilgelik” Kitabı Yayımda!

Kaçırmayın!

Özgür Aydın

Özgür Aydın’ın 8. Albümü “Perfect Small Times” Yayında!

Özgür Aydın sekizinci albümü “Perfect Small Times”ı, tüm albümlerinde olduğu
İstanbul Sinema Müzesi "Gülyabani ile Renkli Dünyalar Yolculuk" Atölye

İstanbul Sinema Müzesi’nde Çocuk Atölyeleri

200 yıla yaklaşan barok mimarisiyle dikkati çeken, Avrupa Müze Forumu