LUKA, "Troya" sergisi, London Art Space, 2023
LUKA, "Troya" sergisi, London Art Space, 2023

Sanatçı LUKA Troya Efsanesini Kanada’ya Taşıdı

16 Ekim 2023
LUKA, "Troya" sergisi, London Art Space, 2023
LUKA, “Troya” sergisi, London Art Space, 2023

Anadolu’nun kültürel değerlerini eserlerine yansıtan sanatçı ve öğretim üyesi LUKA, yirmi beşinci kişisel sergisiyle Troya efsanesini Kanada’nın Ontario eyaletinde yer alan London kentine taşıdı! Aynı zamanda Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü Başkanı olan Prof. Dr. Lütfü Kaplanoğlu (LUKA) London Art Space’te açılan “Troy” sergisindeki eserleriyle sanatseverleri, Homeros döneminden kalan bu muhteşem Anadolu antik kentinin aşk ve savaşla iç içe geçmiş ruhunu yeniden keşfetmeye davet ediyor. LUKA’nın, Anadolu’dan ilham aldığı gravürlerinden oluşan bir retrospektif seçkisi sunan “Troy” sergisi, 31 Ekim 2023 tarihine kadar London Art Space’te ziyarete açık olacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü Başkanı, öğretim üyesi ve sanatçı Prof. Dr. Lütfü Kaplanoğlu’nun (LUKA) yirmi beşinci kişisel sergisi “Troy”, misafir öğretim üyesi olarak gittiği Ivey Business School’un da yer aldığı Kanada’nın London, Ontario bölgesindeki London Art Space’te 14 Ekim’de açıldı.

Bugüne kadar 200’ün üzerinde ulusal ve uluslararası karma sergiye katılan, yirmi dört kişisel sergi gerçekleştiren, çeşitli sanat projeleri yöneten ve önemli koleksiyonerlerde eserleri bulunan LUKA, eserlerinde Anadolu’nun zengin kimliğinden ilham alıyor. LUKA, yeni sergisi “Troy”da da Anadolu’nun kültürel dokusunu taşıyan ve Troya’ya atıf yapan eserlerini sergiliyor. Küratörlüğünü Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Derya Aydoğan’ın üstlendiği sergi, sanatseverleri dünyanın en ünlü antik kentlerinden biri olan Troya’da kültürel ve tarihi bir yolculuğa davet ederek geçmişin giz’lerini açığa çıkarmaya çağırıyor.

Anadolu’dan ilham aldığı gravürlerinden oluşan bir retrospektif seçkisi olan “Troy” sergisi, sanatçının uzun yıllardır üzerinde çalıştığı bir proje olma özelliğiyle öne çıkıyor. LUKA çalışmalarını ve sergiyi “Birçok medeniyeti ağırlamasıyla dünyada eşine az rastlanır bir kültür katmanı olan Anadolu coğrafyası, çalışmalarımın odağını oluşturuyor. Serginin önemli bir seçkisini oluşturan at figürleri, maceracı ve güçlü karakterleriyle benim seyyah ruhumun da yansıması; savaşçı figürler ise hayatım boyunca içimden atamadığım gitme, varma arzusuyla kalma noktasında verdiğim mücadelenin bir metaforu olarak görülebilir. Aşk ve savaşı bir arada içine almış olan Troya’nın aslında en ilkel dürtülerimize kaynaklık etmesini de kutlamak istedim,” sözleriyle aktarıyor.

LUKA’nın “Troy” sergisi, 31 Ekim 2023 tarihine dek London Art Space’te görülebilir.

“Troy” Sergisi Hakkında

“İnsanlığın ortak bir hazinesi haline gelen Troya efsanesi, Anadolu’nun kültürel mozaiğini oluşturan imgeleri ile yeniden canlanıyor… Antik dönemden itibaren anlatılar eşliğinde astral olarak kat ettiği mesafeler boyunca yüklendiği aşk ve savaş ikileminin gizemi, edindiği anlamlar, vücut bulduğu simgeler ile kendinden sonraki kültürlerin bile altyapısını oluşturan Troya’nın atmosferi, günümüze geliyor. Kudreti, özgürlüğü ve zarafeti ile insanın hayatta kalma mücadelesinde, Türk kültürünün ve Anadolu coğrafyasının kimliğinin inşa edilmesinde baş aktörlerden olan atlar, Troya’ya atıfta bulunan diğer öğeler ile birlikte yeni bir serüven için yola çıkıyor.

Hikâyenin başladığı yere geri dönüyoruz…

Ehlileşen masalsı bir varlığın dünya yüzeyindeki yolculuğu, taşıdığı tüm kodlarla birlikte mucizevi bir dirilişe hazırlanıyor. Modern dünyanın enerji alanına dahi ışınlanan Troya’nın örüntüleri üzerindeki görünmezlik perdesi kaldırılıyor. Bu kez entrikalarla çevrili karmik bağlantısı çözülecek ve Troya’nın ruhu tahta tabutundan çıkıp özgürlüğe uçacak. Yeni dünya düzenine özgü bir ayin ile kutlanacak bu ruhsal diriliş, kendisine tanıklık etmek isteyenleri çağırıyor.”

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

‘Dostlar Arasında: Uzun Bir Hikayeden Kesitler’ sergisinden
Önceki

Pelin Uran ile “Dostlar Arasında” Sergisi Üzerine Söyleşi

“Şehir Nerede?” YUNT
Sonraki

YUNT İlk Sergisi “Şehir Nerede?” ile Sultanbeyli’de Açılıyor

Kaçırmayın!

Bu Nasıl Mucit?

Nuri Kurucu’nun Yeni Kitabı Bu Nasıl Mucit? Çıktı

Nuri Kurucu‘nun yazdığı Berna Dörtpınar‘ın rsimlediği Bu Nasıl Mucit? kitabı
E.T.A. Hoffmann

Gotik Edebiyatın Usta Kalemi Hoffmann’dan, Matmazel De Scudéry

E.T.A. Hoffmann’ın başta Edgar Allan Poe olmak üzere birçok yazara