Selût’ün Yeni Teklisi “Dünyanın Kalanı” Yayında!

Selût
Selût

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan “İstemem” parçasıyla çalma listelerimize konuk olan Selût, bu kez daha kalabalık ve daha güçlü bir ekip ile karşımızda. Seda Erciyes, Tuğçe Şenoğul ve Nilipek’in eşlik ettiği yeni parçası “Dünyanın Kalanı” Tarla Records etiketiyle tüm dijital platformlarda yerini aldı.

Yeni çalışmayla Selût’ün illüstrasyonlardan oluşan görsel evrenine bir adım daha yaklaşıyoruz. Sanatsal yaklaşımının yanında toplumsal sorunlara da dikkat çekmeyi hedefleyen parça; 12 görsel yapıttan oluşan; 2020 yılında dünya çapında meydana gelen çalkantılı olaylara sanatsal bir eleştiri getiren ”Reminder Series” adlı illüstrasyon serisinin final müzikal eseri. Serinin hem görsel hem de işitsel kısmında trajedi ve mizahın yenilikçi ve ustaca harmanlandığı görülüyor. İnsan dikkatinin doğasını merkezine alırken medya ve kuruluşlarının buna etkisine değiniyor.

Selût’ün güçlü iş birliklerinden biri olan ‘Dünyanın Kalanı’ dinleyicileri Seda Erciyes, Nilipek ve Tuğçe Şenoğul ile şarkı sözlerinde buluşturuyor. Karadeniz bölgesine ait seslerle ve kesik telefon konuşmalarıyla başlayan parça devamında dinleyicileri metaforik bir yangına sürüklüyor. Değişen dünyanın canlı bir resmini çizen ‘Dünyanın Kalanı’ hayatın geçiciliğini ve empatinin gerekliliğini de merkezine alarak duygusal bir mod ile kulaklıklarımıza takılıyor.

“Dünya’nın Kalanı” müziği, Selût, Tuğçe Şenoğlu, Nilipek ve Seda Erciyes’in ilk NFT (Non Fungible Token) müziği olarak da sunulacak.

Çalışmanın piyano tınılarında Doğa Ocaklı yer alırken gitarda ise Selût’ü duyuyoruz. Bestesi ve prodüksiyonu da Selût tarafından yapılan parçanın mix ve mastering’i ise Ozan Çanak imzalı. Kapak tasarımı Cosmicnutz tarafından yapılırken; sanatçı fotoğrafları ise BARRY tarafından çekildi.

Selût

Selût, müzik ve görsel illüstrasyonlar oluşturan çok yönlü bir sanatçıdır. Müzik ve görsel illüstrasyonları için sırasıyla Selût ve Cosmicnutz isimlerini kullanmaktadır. Müziği, ambiyans, akustik, caz ve dünya müziği unsurları ile güçlü solo vokallerini birleştirerek deneysel olarak tanımlanabilir. İlk teklisi “Sahiden” ile benzersiz tarzını ortaya koyarak eleştirmenlerden olumlu tepkiler almıştır.

Müzik alanındaki başarılarına ek olarak, Cosmicnutz adı altında görsel illüstrasyonlar da oluşturan Selût’un eserleri organik ve dijital öğeleri birleştirerek canlı renkler ve komplike atmosferler ve gizemli karakterler içerir. Müzikal performanslarını, görsel oluşumlarına özgün dinletiler şeklinde tanımlar. Genel olarak, müzik ve görsel sanatta sınırları zorlayan yetenekli ve yenilikçi bir sanatçı olan Selût, yaratıcı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.