Şenol Yorozlu
Şenol Yorozlu

Şenol Yorozlu’nun “Kaftanlar” Anma Sergisi Brieflyart’ta

24 Ocak 2024

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, Türk çağdaş sanatının usta ve önemli isimlerinden Şenol Yorozlu’nun “Kaftanlar” başlıklı anma sergisi, 25 Ocak’tan itibaren Brieflyart Galeri’de izleyiciyle buluşuyor!

Şenol Yorozlu
Şenol Yorozlu

Ocak 2023’te sanatçının son kişisel sergisine ev sahipliği yapan Brieflyart, Ocak 2024’te ise Yorozlu’nun başyapıtları arasında yer alan “Kaftanlar” serinin bir bölümünü sanatseverlerle paylaşıyor. Şenol Yorozlu’nun kaftan biçimi vererek üzerlerinde farklı imgeler ve simgeler olan kağıt parçalarından ürettiği eserlerinin yer aldığı “Kaftanlar” sergisi, 25 Ocak – 24 Şubat 2024 tarihleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edilebilir.

Gümüşsuyu’nda yer alan Brieflyart, 2024 programını bir anma sergiyle açıyor. 19 Temmuz 2023’te kaybettiğimiz usta sanatçı Şenol Yorozlu’nun (1950- 2023) son kişisel sergisine ev sahipliği yapan Brieflyart, şimdi de sanatçı anısına düzenlenen “Kaftanlar” başlıklı sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, sanatçının başyapıtları arasında gösterilen; belleklerde yer etmiş geleneksel bir imgeyle tüketim kültürünün egemenliğindeki güncel olguların yepyeni içeriğinin tartışmalı bir sentezinden yola çıkan çarpıcı “Kaftanlar” serisinin bir bölümünden oluşuyor.

“Kaftanlar” sergisi için hazırlanan katalog yazısını kaleme alan sanat yazarı, eleştirmen Nilgün Yüksel, seriyi Yorozlu, Kaftanlar serisini ilk oluşturduğu yıllarda ‘Kaftan Kim?’ sorusundan yola çıkar. İzleyiciyi, nesnenin işaret ettiği özneyi ya da olası özneleri düşünmeye davet eder. Yorozlu, kaftanlarında güç ve değer imgesini tersine çevirir. Gücün, heybetin, değerin simgesi kaftanı kâğıtlara; dolayısıyla insanların gözünde kırılgan, hafif ve sıradan olana evriltir. Onun boyut olarak devasalığını küçültür. Değerini yeniden sorgular ve değişken olabileceğini hatırlatır. Fakat bunu yaparken kaftanı tarihe gömmez, tam aksine toplumsal bilinçdışında yaşayan imgenin canlılığını gösterirken salt iktidar kavramıyla özdeşleştirir,” sözleriyle anlatıyor.

Şenol Yorozlu’nun “Kaftanlar” sergisi, 25 Ocak – 24 Şubat 2024 tarihlerinde salı-cumartesi günleri 11.00 – 18.00; pazar günleri 13.00 – 18.00 saatleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edilebilir.


Brieflyart

Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad. Ongan Apt, D:No: 43 A, 34437 Beyoğlu/İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Savaşı Sanat Diliyle Tartışmaya Açan Sergi "insane" Kurşunlu Han'da
Önceki

Savaşı Sanat Diliyle Tartışmaya Açan Sergi “insane” Kurşunlu Han’da

Burakbey
Sonraki

Burakbey 2 Şubat Akşamı Babylon’da

Kaçırmayın!

Dijital Sanatta Şimdi: Oyun Odası

Akbank Sanat’ta Yeni Sergi: Dijital Sanatta Şimdi: Oyun Odası

Sanatın her disiplinine kapılarını açan Akbank Sanat, bu kez bilgisayar
BURCU URGUT

Portfolyo: Burcu Urgut

Burcu Urgut, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Çizgi-Film Animasyon