Nebihe Mısır
Nebihe Mısır

Sevgi Soysal’ın “Yürümek” Romanı Fotoğraf Sergisinde

3 Ekim 2023
Nebihe Mısır
Nebihe Mısır

Sevgi Soysal’ın “Yürümek” romanının fotoğraf pratiği ile yorumlandığı “Yürümek” adlı fotoğraf sergisi, Beyoğlu’ndaki İBB Sevgi Soysal Kütüphanesi’nde sanatseverlerle buluştu. Atölye 4’33 yürütücülüğünde ve Arzu Eke küratörlüğünde hazırlanan sergi, 31 Aralık 2023 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

“Yürümek” romanı her şeyden önce bir dönem Ankara romanı olarak yazılmasına rağmen, anlattığı konu itibarıyla güncelliğini hala korumaktadır. Farklı kuşaklardan Ankaralılar, aynı şehirde yaşadığı hissine onu okurken kapılabilir. Bu durumun Sevgi Soysal’ın hep kuşaklar üstü olmasından ve onun çağdaşlarının değil, bizim yaşıtımız hissini hep taze tutmasından kaynaklandığı düşünülebilir. Sevgi Soysal romanları ile hala Ankara sokaklarında yürünebilir ve Ankara’nın zamanın ruhu ile birlikte harmanlaması görülebilir. “Yürümek” romanında Ela yürüyor, romanın sonunda ise düş ile gerçek arasında kaybolunuyor. Sevgi Soysal bunu yaparken de bir sinemacı gibi düşünüyor. Romandaki imge geçişlerini okurken tasvirlerin görüntü ve sesleri duyuluyor. Romanın en etkileyici yanlarından biri de bir Ankara kuşağının, çocukluktan başlayıp gençlikten yetişkinliğe dek olan gelişimini de anlatıyor olması. Bu anlatımda katmanlı, çok ince işlenmiş sınıfsal bir eleştiri var. Bununla birlikte roman, kadına ve erkeğe yüklenen öğretilmiş misyonlara, aralarındaki ilişki çeşitliliği ile farklı sınıfların bakış açılarına da tanık olmamızı sağlıyor. Bu bir yol yolculuğu aynı zamanda. Bunu çoklukla alaycı bir metafor renkliliği ile yapıyor olması, onu bizden biri olarak kabul etmemizi sağlıyor.

Atölye 4’33 bu serginin yalnızca “Yürümek” romanının fotoğraf pratiği ile yorumlanması olarak da düşünülmemesi gerektiğine inanıyor ve romanda anlatılanların heyecanını bugün de hissetmemizi sağlıyor.

“Yürümek” fotoğraf sergisi 31 Aralık 2023 tarihine kadar İBB Sevgi Soysal Kütüphanesi’nde…

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Hep Buradayız Sergisi, Fotoğraf Cemal Emden
Önceki

“Hep Buradayız” Sergisine Paralel Konuşma Serisi Başlıyor

Tünay Tunç, Yanardağ, Tuval üzeri yağlı boya, 200x140cm, 2016
Sonraki

“Figür*” Sergisi Bi Nevi’ Galeri’de Açıldı

Kaçırmayın!

Melis Cantürk

Portfolyo: Melis Cantürk

1993 İstanbul doğumluyum ve İzmir’de yaşıyorum. Sanata ilgim ilkokul yıllarımda
Unutulmazlar-1

Fabien Toulmé’nin Kaleminden Unutulmazlar-1 Kitabı Çıktı

Fabien Toulmé‘nin yazdığı Hasan Can Utku‘nun dilimize çevirdiği Unutulmazlar-1 Desen