Sinemanın Ustaları Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali’nde Bir Araya Geliyor7-13 Kasım 2022 tarihlerinde düzenlenecek Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali’nin etkinlik programı belli oldu. Festival kapsamındaki panel, söyleşi, atölye ve ustalık sınıfı gibi etkinliklerde Birol Güven, Yeşim Tonbaz, Derviş Zaim, Selman Kılıçarslan, İsmail Fidan, Burçak Evren, Nazif Tunç, Mahmut Fazıl Çoşkun, Mevlüt Koçak, Halil Kardaş, Hilal Çelenk sinemaseverlerle bir araya gelecek.

Sinemanın Ustaları Kısa'dan Hisse Kısa Film Festivali’nde Bir Araya Geliyor
7. Kısa’dan Hisse Film Festivali

Sinemanın gelişimini desteklemek ve yeni yeteneklerin keşfedilmesini sağlamak amacıyla yola çıkan Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali, bu yıl yedinci kez sinemaseverlerle buluşuyor. Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen festival, 7-13 Kasım 2022 tarihlerinde, Bağlarbaşı Kültür Merkezi ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Film gösterimlerinin yanı sıra sinemada dijital dönüşüm, sinema tarihi ve sinema eleştirmenliği üzerine paneller; sinemaya dair çeşitli workshop, masterclass ve usta-çırak buluşmaları düzenlenecek. Festivalin panel, söyleşi, ustalık sınıfı, atölye gibi etkinliklerinde sinemaya emek veren usta isimler sinemaseverlerle bir araya gelecek.

Etkinlik Programı

7 Kasım Pazartesi
19.00-21.00 / Atlas Sineması
Festival Açılışı

8 Kasım Salı
14.00 – 15.30 / Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
Panel / Niçin Sinema, Neden Olmasın Kitabı Üzerine
Konuşmacılar / Ahsen Akçay, Merve Özen, Betül Benli, Mert Kartal, Melih Yüksel

18.30 – 20.30 / Akademi Beyoğlu
Ustalık Sınıfı / İsmail Fidan ile Animasyon
Moderatör / Merve Özen

9 Kasım Çarşamba
18.30 – 21.00 / Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
Panel / Festival Başka Bi’ şey mi?
Konuşmacılar / Emrah Kılıç, İhsan Kabil
Moderatör / Döndü Toker

10 Kasım Perşembe
14.00 – 16.00 / Medipol Üniversitesi
Panel / Dijital Her Yerde, Sinema Nerede?
Konuşmacılar / Birol Güven, Abdülhamit Güler
Moderatör / Mehmet Ali Büyükaslan

15.00 – 17.00 / Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
Atölye / Selman Kılıçarslan ile Senaryo

11 Kasım Cuma
15.00 – 17.00 / Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
Atölye / Yeşim Tonbaz ile Kısa Yazmak ve Yönetmek

18.30 – 20.30 / Akademi Beyoğlu
Ustalık Sınıfı / Derviş Zaim ile Yönetmenlik
Moderatör / Ali Demirtaş

12 Kasım Cumartesi
13.00 – 16.00 / Mest Otel – Sirkeci
Tek Plan Masa / Burçak Evren, Nazif Tunç, Mahmut Fazıl Çoşkun, Mevlüt Koçak, Halil Kardaş, Hilal Çelenk

13 Kasım Pazar
19.00 – 21.00 / Atlas Sineması
Ödül Töreni

Ödül Töreni 13 Kasım’da Atlas Sineması’nda

Festivalde bu yıl yarışmaya katılan filmler “Kurmaca”, “Belgesel”, “Animasyon”, “Deneysel” ve “Lise” olmak üzere 5 farklı kategoride değerlendirilecek. Kurmaca, Belgesel ve Animasyon kategorilerindeki en iyi filmlere 10.000 TL değerindeki para ödülü verilirken Deneysel kategorideki en iyi film ise 5.000 TL ile ödüllendirilecek. Öte yandan Lise kategorisinin en iyi filmine 5.000 TL ve İstanbul Sinema Eğitimi (İSE) Ödülü, 2. ve 3. filmlerine ise İstanbul Sinema Eğitimi (İSE) Ödülü verilecek. İstanbul Sinema Evi (İSE) Kısa Film Yapım Desteği Ödülü’nde finale kalan eserleri değerlendirecek senaryo jürisinde; yapımcı/yönetmen Ekrem Aydın, senarist/yönetmen Elif Eda ve Sinan Sertel yer alıyor. Ayrıca bir usta sinemacı anısına verilen Genç Öncüler Özel Ödülü’nün sahibine 5.000 TL değerinde para ödülü takdim edilirken Kısa Film Yapım Desteği Ödülü’nü kazanan senaryo sahibine ise en az 20.000 TL yapım desteği verilecek. Tüm ödüller 13 Kasım Pazar akşamı Atlas Sineması’nda düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar