"St. Petersburg Ekolü" Inspera Bodrum’da
"St. Petersburg Ekolü" Inspera Bodrum’da

“St. Petersburg Ekolü” Inspera Bodrum’da

23 Mayıs 2024
"St. Petersburg Ekolü" Inspera Bodrum’da
“St. Petersburg Ekolü” Inspera Bodrum’da

Sanatın pek çok farklı dalını bir araya getirerek Bodrum’a yeni bir soluk kazandıran Inspera Bodrum, St. Petersburg’da yetişmiş Rus ve Türk sanatçıları bir araya getiren “St. Petersburg Ekolü” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Rus sanatında devrim yaratan bir dönemi temsil eden ve çoğunluğu yağlı boya tuvallerden oluşan sergi 19 sanatçıyı bir araya getirirken, serginin küratörlüğünü Ender Güzey üstleniyor.

İmparatorluk Güzel Sanatlar Akademisi St. Petersburg hocalarından sanat tarihine isimlerini yazdırmış ünlü duayen sanatçıların ve bu akademide eğitim almış genç Rus ve Türk asıllı ressamların eserlerinden oluşan “St. Petersburg Ekolü” sergisi, Rus sanatında devrim yaratan bir dönemi tuvale yansıtıyor.

Tüm eserlerin satışa açık olduğu “St. Petersburg Ekolü” karma sergisi, Svetlana Petrova, Vilademir Gorokof, Sitare Dulagil, Cengiz Tüzgen, Lidya Azarova, Sait Rüstem, Viktor G. Borisov, Valery Tabulinsky, Anatoly Maslov, Ayfer Altuntas, Nikolay Kriuchkov, Sarkin Soranbaev, Momunbek Astar, Hamid Alioğlu, Toyganbaev Kulubek, Irına Abromova, Lidya Krilova, Eduard Gerasimov ve Maria Oktyabrskaya’nın eserlerini bir araya getiriyor. Sanatçıların duygu ve düşüncelerini yeni bir estetik anlayışla ifade etmelerine olanak tanıyan bir çağın yansıması olan eserler, dönemin ruhunu gözler önüne sererken, ziyaretçileri St. Petersburg’un sanatsal akımlarında bir yolculuğa çıkarıyor.

Sanat tarihinde 18. ve 19. yüzyıllarda Rus İmparatorluğunun başkenti St. Petersburg’da ortaya çıkan bir dizi sanat akımını ifade eden “St. Petersburg Ekolü” terimi, resim, heykel, mimari ve diğer sanat formlarında etkili oldu.

Sanatseverlerin Art Space ve Fuaye alanında ücretsiz olarak ziyaret edebileceği St. Petersburg Ekolü karma sergisi, 11 Haziran’a kadar pazartesi günleri hariç 12:00 – 20:00 saatleri arasında görülebilir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Murat İrfan Ağcabay, "İstanbul'un Kadim Sırları"
Önceki

“İstanbul’un Kadim Sırları” 7. Baskısıyla Yeniden Raflarda!

Jenny Erpenbeck, 1967 in Ostberlin geboren. © Katharina Behling
Sonraki

Uluslararası Booker Ödülü Jenny Erpenbeck’in Kairos. Adlı Romanına Verildi!

Kaçırmayın!

Candice Lin, "Sert, Beyaz Bir Beden, Geçirgen Bir Astar", 2017. Yerleştirme, çeşitli boyutlarda. Sanatçının, François Ghebaly Galeri’nin ve Chicago Üniversitesi Reva ve David Logan Sanat Merkezi’nin izniyle. (Fotoğraf: Robert Chase Heishman

“Gelecek Hatıraları” Sergisi Pera Müzesi’nde Açıldı

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, “Gelecek, geçmişte biriktirilen
Gülfidan Soyuğur

Portfolyo: Gülfidan Soyuğur

Gülfidan Soyuğur, 1995 yılında İstanbul’da doğdu. İlk orta ve lise