Tanja Ostojić’in Mis(s)placed Women? Performans Atölyesi İstanbul Sokaklarında

Tanja Ostojić'in Mis(s)placed Women? Performans Atölyesi İstanbul Sokaklarında
“Mis(s)placed Women?” performans, Tanja Ostojić

7-9 Eylül 2021 tarihleri arasında, Tanja Ostojić ile İstanbul’un çeşitli kamusal alanlarında gerçekleşecek 4 günlük performans sanatı atölyesi Mis(s)placed Women?, uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul ve Tarabya Kültür Akademisi iş birliğiyle düzenlenecek.

Tarabya Kültür Akademisi’nde konuk edildiği süre kapsamında gerçekleştireceği atölyede Ostojić, bireylerin yerinden edilme deneyimleri üzerinden canlı sanat pratikleri ile metodolojilerini araştıracak. Başvuru için son tarih 31 Ağustos 2021.

Tanja Ostojić‘in 2009 yılından bu yana devam eden Mis(s)placed Women? sanat projesi, uluslararası sanatçılarla farklı sosyal çevrelerden gelen kişilerin katkılarını da içeren performanslar, performans serileri, atölye çalışmaları ve temsili performanslardan oluşuyor. Proje kapsamında, geçici veya uzun süreli göçmenler, savaş ve doğal afet mültecileri ile queerler, evsizler ve hayatlarını kazanmak için dünyayı dolaşan gezgin sanatçıların da çok iyi bildiği, “yerinden edilme”yi konu alan bazı günlük yaşam faaliyetleri somutlaştırılıp hayata geçiriliyor. Bu performanslar, Ostojić‘in geçmiş birçok çalışmasında öne çıkan nitelikteki, hareket hâlinde olma ve özellikle de kadın bedeni üzerinden göç temaları ile güç ve kırılganlık ilişkilerini incelemeyi sürdürüyor.

Göç, performans sanatı, kendini kadın olarak tanımlamanın beraberinde getirdiği koşullar, toplumsal cinsiyet temsilleri ile kamusal alanda sanat konularına ilgi duyanların katılımı özellikle bekleniyor. Katılımcılar, göç, marjinalleşme, yerinden edilme, maruz kalma ve ayrıcalıklı olma konularındaki deneyimlerini karşılıklı paylaşmaya ve Mis(s)placed Women? performanslarının bazılarını hayata geçirmeye davet ve teşvik ediliyor.

Atölye İngilizce dilinde ve ücretsiz gerçekleşecek. İçecek ve yemek ikramı ile katılımcıların çalışmalarının profesyonel fotoğraf ve video dokümantasyonu(tıklayınız) sağlanacak. Atölye ve sunum sürecinde koronavirüs tedbirleri adına tüm hijyen önlemleri uygulanacak. Katılımcıların tümü kamusal alanlarda performans sergileme imkânına sahip olacak, atölyenin çıktıları, dokümantasyon görüntülerinin de yer aldığı halka açık bir söyleşi formatında kamuoyuna sunulacak ve Misplaced Women? sanat projesinin blogu ile proje arşivine dâhil edilecek.

PROGRAM

Atölye: 7-9 Eylül Salı, Çarşamba ve Perşembe. 11:00-17:00 arası (Molalar dâhil). İlk toplantı ve tanışma Performistanbul’un Galata’daki binasında, geri kalan atölye ve performanslar ise İstanbul’un çeşitli semtlerinde gerçekleşecek.

25 Eylül Cumartesi günü saat 17:30’da Beykoz Kundura Sinema’sında izleyicilerin de katılabileceği, atölye sunumları hakkında katılımcılarla söyleşi gerçekleştirilecek.

Nasıl başvurulur?

Atölye, sürecin tamamına katılmayı kabul eden, tüm yaş, cinsiyet, köken sosyal çevre gruplarından, deneyim seviyesi gözetmeksizin herkese açıktır. Katılımınız için özel gereksiniminiz olması durumunda, motivasyon mektubunda konuyu bildirebilirsiniz. Atölye ücretsiz olup, sınırlı sayıda yer olması nedeniyle ilgilenen kişilerin katılmak için başvuru yapması gerekmektedir. Başvurmak için, başvuru formunu(tıklayınız) doldurabilir veya kısa motivasyon mektubunuz ile biyografinizi içeren metinleri misplacedwomen@performistanbul.org adresine gönderebilirsiniz. Kişisel bilgilerinizle -eğer varsa- internet sitenizi de paylaştığınız bilgilere ekleyebilirsiniz.

Tüm sorularınız için lütfen iletişime geçiniz: misplacedwomen@performistanbul.org

Başvurular için son tarih 31 Ağustos 2021 Salı günü.

Başvuranlara en geç 6 Eylül tarihine kadar bilgi verilecektir.

Görsel Künye:
“Mis(s)placed Women?” performans, Tanja Ostojić. Yer: Le Grand Escalier de la Gare de Marseille-Saint-Charles, Fransa, 2013.
Katılımcılar: Jane Kay Park, Emma-Edvige Ungaro, Alix Denambride, Kim Mc Cafferty, Robyn Hambrook, Helen Averley, Patricia Verity and Tanja Ostojić, Préavis de Désordre Urbain (PDU), Marseille

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.