The Last of Us
The Last of Us

“The Last of Us”: Oyun Dünyasından Film Dünyasına

10 Ocak 2023

1993’te Super Mario’nun, Super Mario Bros adıyla sinemaya uyarlanmasıyla oyun dünyası ve film dünyası arasında paylaşımlar başladı.

Konsol oyunları ve bilgisayar oyunlarının görüntü, ses ve grafik kaliteleri teknoloji sayesinde iyiden iyiye artarken oyunların senaryoları da film senaryolarıyla yarışır düzeye geldi ve iki endüstri arasında paylaşım arttı. Yakın zaman önce bu paylaşıma bir yenisi daha eklendi.

The Last of Us: 2009’da Sony Computer Entertainment tarafından geliştirilmeye başlandı. Haziran 2013’te PlayStation3 için oyuncularla buluşmaya başladı. 2014’te The Last of Remastered adıyla PS 4 için, 2022’de ise The Last of Us Part I Adıyla PS 5’te yayınlandı. Hikâyesi, görüntü ve ses tasarımları, müzikleri, karakterler yaratımları ( özellikle Joel ve Ellie) ile büyük beğeni topladı oyun. 2018’de çok satanlar listesine girdi, çeşitli platformlarda en iyi oyun ödüllerini aldı.

Oyun dünyasında sağlam adımlarla ilerlemiş olan The Last of Us rüzgârını epey önce dışarı taşırmıştı. Çizgi romanını ya da televizyon şovunu görmemiş olanlar hatta bir oyun olduğunu bilmeyenlerin Gustavo Santaolalla’nın oyun için yaptığı muhteşem müziklerle tanışma şansı olmuştu.

The Last of Us
The Last of Us

Video oyunları tarihinin en dramatik sahneleriyle, üçüncü tekil anlatımıyla ünlü oyunun film uyarlaması ise merak konusu. 2022’de HBO ve Sony Pictures ortak yapımlı bir dizi film olarak üretilmeye başlanan The Last of Us’ın birinci sezonu 15 Ocak 2023’te Amerika’da yayınlanmaya başlayacak. Türkiye’de hangi platformda yayınlanacağı ayrı bir merak konusuydu. BluTV tarafından 16 Ocak 2023’te dizinin yayınlanacağı duyuruldu…

2013’te yayın dünyasına giren The Last of Us yirmi sene sonrada yani 2033’te geçen kuvvetli bir distopya.

Funda Çapar

Kimya Öğretmenliği lisansıyla mezun olduğu üniversite yıllarında kitap, tiyatro, satranç ve çevre kulüplerinde faaliyet gösterdi.1999-2006 yılları arasında İstanbul’da öğretmen olarak görev yaptı. Ardından on yıl özel bir şirkette proje yönetiminde çalıştı. Beykent Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2016 yılında profesyonel çalışma hayatını bırakarak edebi anlamda yazın ve okuma çalışmalarına dahil olmaya başladı. Roman, öykü ve tiyatro metinleri üzerine çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Kaçırmayın!

Gina Mayer

Gina Mayer’in Kaleminden “Yağmur ile Pofuduk” Kitabı Çıktı

Gina Mayer‘in yazıp Gerhard Schröder‘in resimlediği Yağmur ile Pofuduk, evcil
Emre Aluç

Delikli İlişkiler Sergisi Karikatür Atölyesi’nde

Delikli İlişkiler sergisi 29 Eylül’de Ankara’da Karikatür Atölyesi’nde açılıyor. Delikli