Tiyatroculardan Çağrı: ” tiyatromuzyasasın “

Tiyatroculardan Çağrı: " tiyatromuzyasasın "


Koronavirüsün sekteye uğrattığı ve işsizlik oranını yükselttiği bir meslek grubu da tiyatro oldu. Sürecin belirsizliği ile birlikte tiyatro emekçilerinin yaşam koşulları daha da zorlaştığı bu dönemde sektör içinden çığlıklar duyulmaya başlandı.

Devlet yetkililerinin görmediği ve duymadığı çığlıklara yine sektör içinden destek geldi. Tiyatro sanatının her kolundan etkili isim ve ekipler (kostüm-dekor-sahne tasarımcısı, yazar, oyuncu, gişe, ses teknisyeni, asistan, akademisyen, afiş tasarımcısı, yönetmen, editör…) yetkililerden istekleri için talep metni yayınladılar. Destek çığlıklarına ilk etapta 2000 tiyatrocu destek verirken kampanyanın yayılması ve gerekli merciilere ulaşması için geniş çaplı imza kampanyası başlatarak, bu zamana kadar alkışlarıyla destek olan seyircilerini, “#tiyatromuzyasasın” imza kampanyasına davet ettiler.

Sosyal medyada yankı bulan imza kampanyası kısa sürede 30.000’e ulaştı.

Kapmanya için hazırlanan sitede (www.tiyatromuzyasasin.com) sadece isim-soyisim, meslek, yaşadığınız şehir, e-posta adresinizle birlikte 30. sn belki daha az sürede “#tiyatromuzyasasın” kampanyasına destek vermiş olacaksınız.

Kampanyayı desteklemek için: http://tiyatromuzyasasin.com/ | instagram: tiyatromuzyasasin | twitter:tiyatro_yasasin

Tiyatro emekçilerinin yetkili ve kamuoyuna duyurdukları talep çağırısı şöyle:

” Yerel ya da global felaketler sürecinde ve sonrasında belirsiz süreler boyunca işsiz kalan, kanuni meslek düzenlemeleri ve hak tanımları çağın gerisinde bırakılmış tiyatro emekçileri olarak ilgili bakanlıklara ve kamuoyuna hatırlatıyoruz.

Biz, tiyatro sanatının emekçileriyiz. Çağdaş Türkiye Tiyatrosu için üreten yazarlarız, çevirmen, akademisyen, yayıncı, yapımcı, yönetmen, dramaturg, editör, oyuncu, koreograf, hareket tasarımcısı, sahne tasarımcısı, kostüm tasarımcısı, ışık tasarımcısı, besteci, müzik ve ses tasarımcısı, müzisyen, ressam, afiş tasarımcısı, fotoğraf sanatçısı, film ve videoart tasarımcısı, görsel iletişim tasarımcısı, sahne amiri, hukuk ve muhasebe sorumlusu, organizatör, program, basın ve iletişim sorumlusu, ışık teknisyeni, ses teknisyeni, operatörler, asistanlar, sahne, mekan, fuaye, kafe, gişe, temizlik ve nakliye sorumlularıyız.

Korona virüsü salgını sanatsal faaliyetleri sekteye uğratmış ve büyük maddi kayıplara sebep olmuştur. Salgının etkisinin süresi hesaplanamamaktadır. Tiyatro sanatı maddi kayıplarına ‘rağmen’ devam edemez. Birçok tiyatro salgının doğurduğu ekonomik krizi atlatamayacak ve tiyatro toplulukları dağılacak, tiyatro emekçileri yaşamsal darbeler yiyecek, salonlar kapanacak, tiyatro sanatı iflasa sürüklenecektir. Tiyatrolar kamuya aittir, kamusaldır. Kamusal tiyatroya ayrılması gereken devlet ödenekleri vardır, bu ödenekler haktır. Böyle bir felaket sürecinde ‘devlet ve yerel yönetim ödenekli tiyatrolar’ ve ‘kamusal tiyatrolar’ arasında ayrım yapılamaz. Kaynaklar paylaşılmalıdır.

Aşağıda imzası olan tiyatro emekçileri olarak biz, belirttiğimiz ve emsallerine istinaden de hak olarak tanımladığımız devlet desteklerinin ivedilikle sağlanmasını kamusal tiyatroların varlığını sürdürebilmesi adına talep ediyor, desteğinizi bekliyoruz:

Kamusal Tiyatrolar KDV, Gelir Vergisi, Stopaj gibi vergilerden muaf tutulmalı, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler yapılmalıdır

Elektrik, doğalgaz, su gibi faturalar 2021 Ocak ayına kadar dondurulmalıdır. Sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmalıdır

2021 Ocak ayına kadar kamusal tiyatroların salon kiraları devlet tarafından karşılanmalıdır

Kamusal tiyatrolarda çalışan personellerin maaşları ve SGK primleri 2021 Ocak ayına kadar devlet tarafından ödenmelidir, prim borçları ile ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.

Tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek, bildirinin başında ünvanlarıyla andığımız tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşulları bireysel maddi desteklerle sağlanmalıdır

Zaman kaybetmeden tiyatro yasası çıkarılmalıdır. Kamusal tiyatrolar ticarethane kimliğinden kurtarılıp kamusal hizmet üreten sanat kurumu statüsüne geçirilmelidir.

Kültür Bakanlığı tarafından ÖZEL TİYATROLARA DEVLET DESTEĞİ olarak tanımlanan yönetmeliğin hüküm ve şartları günün ihtiyaçlarına uygun olarak acilen yeniden düzenlenmelidir.

İlgili kişilere, meslektaşlarımıza, kurumlara, seyircilerimize ve kamuoyuna arz ederiz.”

Biz de SanatOkur ve ailesi olarak tiyatro emekçilerini destekliyor ve seslerine kulak veriyoruz. #tiyatromuzyasasın

Paylaşın!

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.