Ötekiler
Ötekiler

Türkiye’nin İlk Gerilla Sergisi: ‘Ötekiler’

30 Kasım 2023
Ötekiler
Ötekiler

Hilal Sezginsoy’un deforme bedenler çizerek çirkinin güzelliğini anlattığı ‘Ötekiler’ isimli Türkiye’nin ilk gerilla sokak sergisi, 10 Kasım – 24 Aralık 2023 tarihleri arasında Kalopsia Art Gallery’nin web sitesinde yer alan Shine Disiplinlerarası Online Karma Sergisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

İtalyan Yazar Umberto Eco, ‘Güzelliğin Tarihi’ kitabında; “Güzellik; o gerçekten de ilkbahar çiçekleri kadar geçicidir.” diyor. Sanatçı Hilal Sezginsoy ise ‘Ötekiler’ sergisi ile tam da bu noktaya parmak basıyor.

Yağlı boya tekniği ile ürettiği resimlerle insanları rahatsız etmek isteyen Hilal Sezginsoy, bu iki eserde estetik kaygılar yüzünden yalnızlaştıkça çoğalan insanları gösteriyor. İnsanların, normalin dışında kalanlara duyduğu öfkeye ışık tutan sanatçı, bu sergi ile ziyaretçilerin kendi içlerinde duydukları estetik kaygılar üzerine düşünmelerini amaçlıyor.

İnsanlar, sanatçının İstanbul’un birçok semtinde gerçekleştirdiği gerilla sergiyle vapura binerken, işe giderken veya bir restoranda yemek yerken karşılaşarak, beklenmedik anlarda estetik kaygılarıyla yüzleştiler.

Sezginsoy, ‘Ötekiler’ sergisinin izleyicilerde yarattığı etkiyi şöyle anlatıyor:

“Önce şaşırmış bakışları sonra bu resmin ne anlatmaya çalıştığını sorguladılar. Ucube gibi gördükleri şeye yakından bakıp dokununca onun ne kadar anlamlı bir şey olduğunu söylediler. Kimileri sanki bir aynaya bakar gibi saatlerce detaylı inceledi, kimisi rahatsız oldu ve bakmak istemedi. Kimisi utandı, kimisi gurur duydu. Yapmak istediğim tam olarak buydu. Sanatın yapması gereken buydu, sokakta yürürken gördüğümüz insanlara bakış açımızdı. Güzellik normlarımızı sorgulamaktı. Kendimizde duyduğumuz bu duygular belki dışlanmış kişilerle yüzleşmekti.”

‘Ötekiler’ sergisini, 10 Kasım – 24 Aralık 2023 tarihleri arasında Kalopsia Art Gallery’nin web sitesinde yer alan Shine Disiplinlerarası Online Karma Sergisi kısmından ziyaret edebilirsiniz.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

lament, AI Generated image and video
Önceki

Ahmet Rüstem ile Hakan Sorar İkilisinden Yeni Sergi

Yılmaz Aysan - Ela Cindoruk
Sonraki

Ela Cindoruk-Yılmaz Aysan “Sensiz Olmaz” Sergisi

Kaçırmayın!

Labirent - Batı ve Hasımları

Labirent – Batı ve Hasımları YKY’den Raflara Çıktı

Amin Maalouf‘un yazdığı deneme türündeki kitabı Labirent – Batı ve

Bilimkurgu Sineması ve Edebiyatının Küfürbaz-Sert Türü: Cyberpunk // Şeyda Aydın

Birkaç gün önce, aynı zamanda dostum olan bu saygıdeğer sanat