“Ustalar Ustalarını Anlatıyor” Yeni Bölümleriyle Yayında

Şahika Tekand - Ustalar Ustalarını Anlatıyor Podcast 4. Bölüm
Şahika Tekand – Ustalar Ustalarını Anlatıyor Podcast 4. Bölüm

Türkiye Tiyatro Vakfı tarafından, Mey|Diageo’nun destekleriyle hazırlanan “Ustalar Ustalarını Anlatıyor” adlı podcast serisinde, Şahika Tekand ve Rüçhan Çalışkur’un konuk olduğu iki yeni bölüm yayında! Usta-çırak ilişkisinin giderek yok olduğu günümüzde ustalık kavramını odağına alan serinin dördüncü bölümüne konuk olan Şahika Tekand, usta-çırak ilişkisini nasıl gördüğünü anlatırken hayatındaki “çatırdama anları”nı dinleyicilerle paylaşıyor. Beşinci bölüm konuğu Rüçhan Çalışkur ise, Alev Gürzap’ın yeteneğini keşfetmesiyle başlayan tiyatro yaşamına değen onlarca kıymetli ismi minnetle anıyor. “Ustalar Ustalarını Anlatıyor” serisinin bölümleri Spotify başta olmak üzere farklı platformlarda dinlenebilir.

Dünden bugüne kalanları araştırmak ve gün yüzüne çıkarmakla yetinmeyip bugünden yarına kalacakları da kayıt altına almayı amaçlayan Türkiye Tiyatro Vakfı tarafından hazırlanan “Ustalar Ustalarını Anlatıyor” adlı podcast’inin her bölümünde günümüzün usta tiyatro sanatçılarından biri konuk olarak hem konu üzerine görüşlerini hem de kendi ustalarını ve onlara dair anılarını paylaşıyorlar. Moderatörlüğünü ilk üç bölümde Hasan Şahintürk’ün, devamında ise Noyan Ayturan’ın üstlendiği seri, usta-çırak ilişkisinin giderek yok olduğu günümüzde ustalık kavramını sorguluyor. “Ustalar Ustalarını Anlatıyor”, her bölümde konuklarıyla birlikte her şeyin hızla tüketildiği, herkesin çabucak “kahraman” olduğu günümüzde usta-çırak ilişkisinden söz edilip edilemeyeceği; öğrenmenin en etkili yollarından biri olarak tanımlanan ve bir deneyim aktarımına dayanan bu ilişkinin geçmişte kalıp kalmadığı gibi soruları masaya yatırıyor. Tiyatro tarihimize dair önemli bir derleme sunan seri konuklarıyla bugünü konuşurken aynı zamanda düne ışık tutmayı ve bunları yarına bırakmayı hedefliyor.

“Usta, çırağın ruhunu açan, onun kendi yolunu bulmasını sağlayan kişidir”

“Ustalar Ustalarını Anlatıyor” serisinin dördüncü bölüm konuğu olan Şahika Tekand, usta-çırak ilişkisini “Benim için usta, çırağın ruhunu açan, onun kendi yolunu bulmasını sağlayan; dünyasını ifade edebilmek için o yolu açan; sadece yapmayı değil, aslında yaptığı işi düşünmeyi öğreten kişidir… Bağlantı kurmayı, merak etmeyi ve yeniden çözüm üretmeyi, aslında hem sanatı hem yaşamı anlamlandırmayı öğreten, bu anlamda yol açıcıdır,” sözleriyle tanımlıyor. “Benim öğrencilerime asıl yol açmaya çalıştığım şey hep kuşku duymak, merak etmek, kabul etmemek ve hayatla kapışmak,” diyen Tekand, meslek yaşamında kendisine “İşte tam şimdi, tam da bu” dedirten ve “çatırdama anları” olarak nitelendirdiği deneyimleri ve Samuel Beckett gibi isimlerin üstündeki etkisini de anlatıyor.

“Benim için en büyük ustalardan biri Cüneyt Gökçer’dir”

Beşinci bölümün konuğu olan Rüçhan Çalışkur ise tiyatro hayatına iz bırakan çok sayıdaki usta ismi anarken söze, yeteneğini keşfeden Alev Gürzap ile başlıyor ve “Benim için en büyük ustalardan biri Cüneyt Gökçer’dir. Cüneyt Gökçer’i seyretmek bir dersti,” diyerek devam ediyor. “Oyunculuğunun dışında, gerçek insanlığı Işık Yenersu’dan öğrendim; ben önce insanım sonra oyuncuyum, bunu da ondan öğrendim,” diyen Çalışkur, Can Gürzap’tan Sema Aybars’a, kardeşi Cüneyt Çalışkur’dan Melek Tartan’a çok sayıda değerli ismi anmayı da ihmal etmiyor. Öğrenmenin, bitmeyen bir yolculuk olduğunu vurgulayan usta oyuncu “Şimdi de gençlerden çok şey öğreniyorum, hem öğretiyorum hem öğreniyorum,” diyor.

Sanatın tüm dallarına sürdürülebilir destek veren Mey|Diageo’nun katkılarıyla hazırlanan “Ustalar Ustalarını Anlatıyor” serisinin tüm bölümlerine Spotify başta olmak üzere podcast dinlenebilen kanallardan ulaşılabilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar