Yusuf Sevinçli, Tumult 033 Cyprus, 2020, Arşivsel pigment baskı, 50 x 75 cm, Ed. 5 + 1 AP
Yusuf Sevinçli, Tumult 033 Cyprus, 2020, Arşivsel pigment baskı, 50 x 75 cm, Ed. 5 + 1 AP

Yusuf Sevinçli İkinci Kişisel Sergisiyle Galerist’de

9 Ocak 2024
Yusuf Sevinçli, Tumult 033 Cyprus, 2020, Arşivsel pigment baskı, 50 x 75 cm, Ed. 5 + 1 AP
Yusuf Sevinçli, Tumult 033 Cyprus, 2020, Arşivsel pigment baskı, 50 x 75 cm, Ed. 5 + 1 AP

Galerist, Yusuf Sevinçli’nin galerideki ikinci kişisel sergisi ‘Tumult’a 12 Ocak ile 17 Şubat 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sergiye, Galerist Yayınevi’nden çıkan ve sergiyle aynı adı taşıyan, sanatçının sekizinci fotoğraf kitabı eşlik ediyor. İzleyicilere Sevinçli’nin dünyasından sekanslar sunan sergi eş zamanlı iki naratiften oluşuyor. Çoksesli bir anlatı öneren ‘Tumult’ta dışsal olan ile içsel olan birbirine paralel akıyor; akarken de birbirine yaklaşıyor ve uzaklaşıyor. Sergide yer alan sakin ve rasyonel peyzaj tasvirleri, daha yoğun ve kişisel manzaralarla diyaloğa giriyor; bazen içe bazen dışa açılan pencerelere dönüşüyor. Sergi, bu dikotomi içinde hayattan bir harmoni barındırıyor.

Yusuf Sevinçli Hakkında

Yusuf Sevinçli’nin (d. 1980) siyah-beyaz fotoğrafları, sanatçının öznel tecrübelerini ve o günleri saran duygularını aktarır. Bir rüyayı andıran atmosferlerinde zaman ve mekan muğlaklaşır; ortak alanlara ait olduğu kadar kişisel de olan anılar öne çıkar. Bu imgeler, zamansız oluşlarıyla izleyiciyle yalın bir bağ kurar; hem estetik hem biçimsel açıdan Sevinçli’nin fotoğraf tarihine duyduğu saygıyı ve bu tarihle kurduğu yoğun ilişkiyi ortaya koyar.

Yusuf Sevinçli, 2003 yılında iletişim fakültesinden mezun olduktan sonra, 2005 yılında İsveç’te fotoğrafçılık üzerine bir master class sınıfına katıldı. İlk sergisine eşlik eden kitabı Good Dog, 2012 yılında Filigranes Editions tarafından Fransa’da yayınlandı. Sanatçı sonrasında Marseille [Marsilya], 2014; Walking, 2015 gibi serilerle fotoğrafçılık alanındaki çalışmalarını genişletti. Sevinçli, aralarında Rencontres d’Arles, Arles, Fransa; Le Botanique, Brüksel; Galerie Les Filles du Calvaire, Paris; Arter, İstanbul; Angkor Festivali, Kamboçya; İstanbul Modern; Gallery Boavista, Lizbon; Atelier de Visu, Marsilya’nın da bulunduğu çok sayıda kurum ve sanat mekanında kişisel ve grup sergilerinde yer aldı.

Sevinçli’nin yayımlanan kitapları; Good Dog, Filigranes Editions, 2012; Marseille [Marsilya], Le Bec en L’air, 2014; Walking, Filigranes Editions, 2015; PUT, Fail Books, 2017; Oculus, Galerist Yayınları, 2018; Tourmaline, InCadaques Festival Yayınları, 2020; ve son olarak Tumult, Galerist Yayınları, 2023.

Sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.


Galerist

Meşrutiyet Cad. No: 67/1, Beyoğlu 34430 / İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Begüm Mütevellioğlu 'Adem ve Havva', 2023 tuval ve kağıt üzerine yağlı boya, 67 x 74 cm (çerçeveli)
Önceki

Begüm Mütevellioğlu Solo Sergisiyle Simbart Projects’te

Kundura DocLab 2023
Sonraki

Kundura DocLab’e Başvurular Başladı

Kaçırmayın!

Ahmet Güneştekin, "Uyandığımız Çağ" sergisinden. Ruzy Gallery, 2024

Ruzy Gallery “Uyandığımız Çağ” Sergisiyle Kapılarını Açtı

Ruzy Gallery, İstanbul’da çağdaş sanat tutkunlarının yeni buluşma noktası olmaya
CRR Türk Müziği Topluluğu

CRR Türk Müziği Topluluğu, Türk Müziğinin İki Dev Sanatçısını Anıyor

Cemal Reşit Rey (CRR) Türk Müziği Topluluğu, Türk müziğinin iki