Zeynep Taşdelen Tenteoğlu’nun Kaleminden “Levanten”

Levanten
Levanten

Zeynep Taşdelen Tenteoğlu imzası taşıyan “Levanten” raflardaki yerini aldı. Levanten, 1850’li yılların Osmanlı’sının tarih kokan mekânlarında işlenmiş bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor.

Zeynep Taşdelen Tenteoğlu’nun etkileyici kalemi ile hayat bulan Levanten, birbirinden farklı kültür ve yaşayışlara sahip karakterlerin tutkularını, hırslarını, nefretlerini ve sevgilerini konu ediniyor. İnkılâp Kitabevi imzası taşıyan eser, raflardaki yerini aldı.

Gerçek ile kurgu iç içe

Zeynep Tenteoğlu tarafından kaleme alına roman, birbirinden farklı kültür ve yaşayışlara sahip karakterlerin tutkularını, hırslarını, nefretlerini ve sevgilerini konu edinirken, girift olay örgüsüyle hem tarih hem arkeoloji alanlarına katkı sunuyor. Eser, bir aşk romanı olmaktan ziyade, gerilim ve polisiye unsurları ile taçlandırılıyor, Tenteoğlu’nun özenli ve etkileyici kalemi ile hayat buluyor.

Ünlü arkeolog Charles Newton’un günlüklerinden yola çıkılarak yaratılan kurgu, Halikarnas’ın Mozolesi etrafında ve tarihi olaylar eşliğinde şekilleniyor. Neredeyse her karakter zıddıyla birlikte var oluyor kitapta. İnanç sistemi sorgulanırken, dil, din ve ırk, siyasi ve sosyal dengeler de kurgunun önemli kilit noktalarını oluşturuyor. Gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği roman, okuyucusunu derinden sarsmakla kalmayıp, tarihi ve arkeolojik kaynaklara yaptığı atıflarla oldukça özenli bir kimlik ortaya çıkarıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar