Zeyno Pekünlü “Bütün Ahları” Sergisi Sanatorium’da

Zeyno Pekünlü, "Bütün Ahları" Sergisi
Zeyno Pekünlü, “Bütün Ahları” Sergisi, Sanatorium, 2024

SANATORIUM, Zeyno Pekünlü’nün “Bütün Ahları” başlıklı 6. kişisel sergisine 26 Nisan – 1 Haziran 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi gündelik hayatta karşılaşılan kısır döngüleri farklı yöntemlerle ele alarak, bunları aşmakta kolektif çabaların olasılığına işaret ediyor.

Sergiye ismini veren 4 kanallı ses kolajı Bütün Ahları, kolektif hafızada önemli yeri olan bir müzisyenin tüm albümlerindeki ahları toplayarak toplumsal koşulları sergi mekanında yankılıyor. Mükemmel Döngü videosu sürekli askıda kalan, bir türlü amacına ulaşamayan beklentilerimize işaret ediyor. Olasılıklar, Önemler ve Bağlantılar serisinde sanatçı 20 yıldır katıldığı toplantılarda aldığı notlardan kırptığı çeşitli işaretlerden oluşan baskılar sunuyor. Bir faillik ihtimalini gösteren bu işaretler, önceki çalışmalarda ima edilen toplumsal çıkışsızlık haline karşın ısrarlı ve kolektif çabaları hatırlatıyor.

Zeyno Pekünlü Hakkında:

Zeyno Pekünlü (1980, İzmir) Barselona Üniversitesi’nde Sanatsal Araştırma ve Üretim Master programını tamamladıktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden sanatta yeterliğini aldı. İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’nın ve BAK Utrecht tarafından yürütülen Fellowship for Situated Practice İstanbul hücresinin koordinatörlüğünü yapıyor. Sanatçı aynı zamanda e-dergi Red Thread Journal editöryel kolektifinin ve The Institute of Radical Imagination üyesi. Köken Ergun ile birlikte KIRIK inisiyatifinin kurucusu.

Çalışmaları cinsiyet rollerinden, bilginin üretim ve dağıtım süreçlerine uzanarak farklı tahakküm biçimlerinin kamusal ve özel tezahürlerini kat ediyor, iktidar teknolojilerini sorunsallaştırıyor. Önemli sergileri arasında; 2022 The Real Show, CAC Brétigny, 2021 Bir Zamanlar Kavranamayan, Protocinema/ Burası, Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi/ 39th EVA International-Ireland’s Biennial, 2020 Artists in Quarantine, The museum confederation L’Internationale, 2016-2017 Institute for New Feeling, Artist Film International/White Chappel Gallery /Hammer Museum / MAAT / Istanbul Modern Museum, 2016 Zeyno Pekünlü, SALT Ulus, 2015 Istanbul: Passion, Joy, Fury, MAXXI Museum/ Tuzlu Su, 14. Istanbul Bienali/ Neither Back Nor Forward: Acting in the Present, Jakarta Biennale/ Her Tercih Diğer İhtimaller İçin Bir Dışlamadır, SALT Beyoğlu, Sights and Sounds: Turkey, Jewish Museum, New York sayılabilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar