Zülfü Livaneli’den Edebiyatseverlere Özel Seçki!

“Livaneli Kitaplığı”
“Livaneli Kitaplığı”

Türk edebiyatının usta kalemi Zülfü Livaneli, edebiyat tarihinin 10 değerli eserini özel seçkisinde bir araya getiriyor. Edebiyat dünyasından usta isimlerin bir araya geldiği “Livaneli Kitaplığı” İnkılâp Kitabevi imzasıyla raflardaki yerini aldı.

Müziği ve kalemiyle dünyanın dört bir yanına ulaşan Zülfü Livaneli, tarihte iz bırakan usta isimleri kendi penceresinden okuyucuyla buluşturuyor. Dünya klasiklerinden özenle seçilmiş “Livaneli Kitaplığı”, Zülfü Livaneli’nin önsözüyle birlikte edebiyatseverlerin karşısına çıkıyor.

Tüm insanlığa mal olmuş ve dünyaya yön vermiş bu eserlerin her biri “Livaneli Kitaplığı” adı altında bir araya geliyor. Livaneli; demokrasi, özgürlük, vicdan, inanç gibi yüzyılladır tartışılagelen kavramları da seçtiği eserler ile okuyucuya didik didik sorgulatıyor. Tolstoy-İnsan Neyle Yaşar, Halil Cibran-Ermiş, Virginia Woolf-Kendine Ait Bir Oda, Aiskhylos-Zincire Vurulmuş Prometheus, Stefan Zweig-Satranç-Meçhul Bir Kadından Mektup-Korku, Lewis Carroll-Alice Harikalar Diyarında-Aynanın İçinden ve Jack London-Martin Eden başyapıtların yer aldığı “Livaneli Kitaplığı”, edebiyatseverlere ufuk açıcı bir okuma vaat ediyor.

Fikirlerini yarım asrı aşkın bir süredir sanat ve edebiyatla yoğuran Zülfü Livaneli’nin hayatını ve kalemini etkileyen her biri ölümsüz bu eserler, Solmaz Kamuran çevirisi ve İnkılâp Kitabevi etiketiyle birlikte başlangıç yapmak isteyenlere kılavuz oluyor.

Kitap Hakkında

Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında, kaleme alınışının üzerinden yüz elli yılı aşkın bir zaman geçmiş olsa da her yaştan okurun ilgisini çekmeyi sürdüren bir klasiktir. Lewis Carroll, “küçük kahraman” diye adlandırdığı ve gerçek bir karakter olduğunu ısrarla reddettiği Alice için kaleme aldığı maceranın klasik bir romana dönüşebileceğini hayal etmiş miydi bilinmez. Ancak hem çocuklara hem de yetişkinlere büyülü bir dünya sunan bu özel metin, kurma- canın en özgün örnekleri arasında özel bir yerde duruyor.

Aynanın İçinden

Bu serinin dikkat çeken bir diğer eseri, efsanevi yazar Lewis Carroll’un Aynanın İçinden: Alice Orada Ne Buldu?, hem çocuklara hem de yetişkinlere büyülü bir dünya sunuyor, kurmacanın en özgün örnekleri arasında özel bir yerde duruyor. Bireyin çocukluktan erişkinliğe geçişine, duyguların dışavurumuna ve aslında çevremizin birer yansıması olduğumuza tanık olacağımız bu gizemli dünyada; krallığın, kraliçeliğin ve hatta piyonluğun da kendi irademize bağlı olduğunu unutmamalıyız. İyi okumalar.

Ermiş

Halil Cibran’ın Ermiş’i insanlık tarihine mal olmuş modern bir klasiktir. İlk kez 1923 yılında yayımlanmış olan bu eser, o günden beri onlarca farklı dünya diline çevrilmiş ve popülerliğinden bir şey kaybetmemiştir. Modern insanın uygarlık tasavvuru şemsiyesi altında sürekli olarak sorguladığı pek çok farklı konuya dair felsefi görüşler sunan Ermiş, Cibran’ın şiirsel anlatımıyla da özel bir yerde durmaktadır.

İnsan Neyle Yaşar

Klasik Rus edebiyatının önde gelen temsilcilerinden biri olan Lev Nikolayeviç Tolstoy’un İnsan Neyle Yaşar başlığı altında toplanan hikâyeleri, insan olmanın erde- mine dair edebi bir sorgulama niteliği taşıyor. Tüm dünyada en çok okunan eserler arasında yer alan bu kitap, pek çok kez tiyatro oyunlarına da uyarlanmış hikâyeleri bir araya getiriyor. Tolstoy’un klasikleşmiş romanlarının yanında duran ve farklı bir edebi türdeki maharetini gözler önüne seren İnsan Neyle Yaşar’ı, Solmaz Kamurân’ın özenli çevirisiyle sunuyoruz.

Kendine Ait Bir Oda

Virginia Woolf’un 1928’de Cambridge Üniversite- si’ndeki Newnham ve Girton kolejlerinde verdiği iki der- se dayanan Kendine Ait Bir Oda ilk kez 1929’da yayımlanmıştır. Birçok dile çevrilen eserinde Woolf, kadınların toplumdaki ve edebiyattaki yerini tartışıyor ve yaratıcılık- larının tarih boyunca nasıl engellendiğine dair bir anlatı sunuyor. Kendine Ait Bir Oda, yarattığı metaforla ve çağının çok ötesindeki söylemleriyle feminist eleştirinin klasikleşmiş eserleri arasında yerini alıyor. İyi okumalar.

Korku

Bu seçkinin baş taçlarından biri de Stefan Zweig’ın elinizde tutmuş olduğunuz Korku adlı eseri. Bu mal satma çılgınlığı çağında Stefan Zweig gibi usta bir kalemin; korku çatısı altında utanç, telaş, belki de vicdan azabı, acı gibi kaçınılan duyguları titizlikle incelediği eseri Korku da bu seçkinin mihenk taşlarından olacaktır. Belki de “tarihteki en zararlı icat olan matbaa makinesi”nin iyi bir yanını bizlere anımsatacaktır…

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar