10. Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali Başlıyor

Nina Theatre
Nina Theatre

10. Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali 1-8 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival süresince Mardin’de yaşayan çocuk ve gençler, tiyatroseverler; yerli ve yabancı profesyonel tiyatro grupları tarafından sergilenecek olan nitelikli tiyatro oyunlarını izleyebilecek, atölye çalışmalarına ve diğer etkinliklere katılabileceklerdir.

Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği (DRASED) tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ının maddi katkısı, Tarım ve Orman Bakanlığı, İtalya Ankara Büyükelçiliği, Orman Genel Müdürlüğü, Ankara Opera ve Balesi Müdürlüğü ve Mardin Eczacılar Odası Kültür ve Sanat Merkezi (CureArt), Mardin Yaşayan Müze’nin ve festivale katılan gruplardan İngiltere’den PSYCHEdelight Theatre Company, İstanbul Karagöz Kukla Vakfı (Sow Prodüksiyon), İtalya’dan Nina Theatre, Meksika’dan Compania Banyan de Marionetas, Hollanda’dan Netherlands Alıenvoyagers’in destekleriyle ve Mardin HH Babil Konağı, Tugmaner Ajar Otel ve diğer değerli kurum ve kuruluşların katkı ve işbirlikleriyle; 1- 8 Kasım 2023 tarihleri arasında, 10.Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali gerçekleşecek.

Festival; 1 Kasım 2023 tarihinde, Meksika’dan Compania Banyan de Marionetas’in, 10 yaş üzeri seyirciye hitap eden, ‘Bufalo Olduk/ We Became Buffaloes‘ adlı gölge oyunu ve ‘Neşeli Günler/ Joyful Days/’ adlı kukla gösterisiyle Mardin Eczacı Odası Kültür ve Sanat Merkezi’nde (CureArt)başlayacaktır. Sonrasında ise; İtalya’dan Nina Theatre’ın ‘Kalbini İçine Koy/ Put your heart into’ it’ adlı kukla gösterisi, İngiltere’den PSYCHEdelight Theatre Company/ Kültürlerarası dostluğu kutlayan bir palyaço gösterisi olan ‘Mohand&Peter’ adlı gösterileriyle, İstanbul ‘dan Sow Prodüksiyon /Cengiz Özek Kukla Tiyatrosu’nun ‘Çöp Canavarı’ adlı gölge oyunuyla devam edecektir. Ankara Devlet Opera ve Bale’si Müdürlüğü sanatçıları tarafından gerçekleştirilecek, tüm zamanların en romantik, en akılda kalan ve en sevilen melodilerinin yer aldığı konserle birlikte sona erecek.

Bu süreçte atölye çalışmalarıyla; İngiltere den PSYCHEdelight Theatre Company ekibi, ‘TogetherWorkshop/ Birlikte Atölye’ adlı atölye çalışmalarıyla Sophie Besse’nin liderliğinde, altı yaş üstü herkesi birlikte atölye de buluşmaya, Nina Tiyatro/Nina Theatre ekibi; Pamela Mastrorosa’nın liderliğinde, Kukla Manipülasyon atölye çalışması ile, ‘Experiential-emotional/ Deneyimsel-Duygusal’ başlığında yapacağı çalışmalarla çocuklar, aileler ve eğitimcileri keyifli bir deneyime davet etmektedir.

Festival Kapsamında; DRASED ve Mardin Orman işletme Müdürlüğü işbirliğiyle, 2009 yılından günümüze DRASED’e ve Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali’ne katkıda bulunan, emek veren, fakat zaman içinde hayatını kaybeden değerlerimizden; Müşfik Kenter, Yıldız Kenter, Üstün Akmen, Gülriz Sururi, Prof Dr. Nurhan Karadağ, Prof.Dr. Özdemir Nutku, Prof Dr. Hülya Nutku, Alpay Ekler, Ragıp Ertuğrul, Yüksel Aymaz anısına hatıra ormanı oluşturma ve ağaç dikimi etkinliği gerçekleşecektir. Bu etkinlik sırasında, Hollanda’dan Netherlands Alıenvoyagers ‘Doktor Aşk Kalbi/ Doctor Love Heart’ adlı bir gösteri gerçekleştirecektir.

Etkinlikler; yoğunlukla Mardin Eczacı Odası Kültür ve Sanat Merkezi’nde (CureArt) gerçekleşecektir. Birbirinden nitelikli performanslar, atölye programları ve konserle birlikte, Mardin Merkez de 22 etkinlik gerçekleşecektir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar