“100”; Bir Varoluş Hikâyesi, Sahneye Çıkıyor!

100
100

Cumhuriyetin 100. yılını “Demokrasi Yüzyılı” etkinlikleriyle gururla kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu yılı görkemli bir gösteriyle taçlandırmaya hazırlanıyor! Cumhuriyet’in 100 yıllık dillere destan yolculuğunu, 2 bin yıllık efsaneleşmiş Anadolu ve Türk tarihinden ilham alarak anlatan “100” adlı gösteri 9-10 Eylül 2023 tarihlerinde saat 21.00’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda İstanbullularla buluşuyor. Müzikleri Fahir Atakoğlu imzası taşıyan, yazar ve yönetmenliğini Özen Yula’nın, orkestra şefliğini Hakan Şensoy’un, koreografisini Cihan Yöntem’in, koro şefliğini Paolo Villa’nın üstlendiği “100” gösterisi için heyecan dorukta! Gösteride tarihe damga vurmuş karakterleri, Timur Acar, Sezin Akbaşoğulları, Burak Deniz, Ozan Dolunay, Beyti Engin, Güven Kıraç, Tansel Öngel, Ahmet Tansu Taşanlar ve Vahide Perçin canlandırıyor. Bestesini Fahir Atakoğlu’nun yaptığı, sözlerini Özen Yula’nın yazdığı “100. Yıl Marşı” da ilk kez bu özel gösteride seslendirilecek.

İBB Kültür Dairesi Başkanlığı, Türklerin Anadolu’daki var oluş hikâyesini müzik, dans, teknolojik sahne tasarımları ve yaratıcı kostümleri bir araya getirerek anlattığı “100” projesiyle, bu yılın çok konuşulacak prodüksiyonuna imza atıyor. 90 kişilik Filarmonia İstanbul Orkestrası, 36 kişilik Sinema Senfoni Korosu, 39 dansçı ve 9 ünlü oyuncunun performanslarını sahneleyecekleri “100”, Çanakkale Savaşı’ndaki destansı mücadeleyi ve zaferle noktalanan Büyük Taarruz’u eşsiz bir prodüksiyonla canlandırılırken, cumhuriyetin kazanımlarıyla geleceğe dair umudu da yeşertiyor.

Tarih bu kez sahnede yazılıyor!

1071’de Türklerin Anadolu topraklarına girişinden İstanbul’un fethine, Osmanlı’dan Boğaz’daki düşman gemilerini seyreden genç subay Mustafa Kemal Atatürk’e uzanan hikâye, geçmişle bugün arasındaki kopmaz bağı sergiliyor. “100”ün tarihe damga vurmuş karakterlerinden Atatürk’ü Ozan Dolunay, Zübeyde Hanım’ı Vahide Perçin, Fatih Sultan Mehmet’i Burak Deniz, Tarihçi Naima’yı Beyti Engin, Mevlana’yı Tansel Öngel, Mehmet Akif Ersoy’u Ahmet Tansu Taşanlar, Halide Edip Adıvar’ı Sezin Akbaşoğulları, Alparslan’ı Timur Acar ve Yunus Emre’yi Güven Kıraç canlandırıyor.

Fahir Atakoğlu Band

“100” gösterisinde müzik dünyasının başarılı isimleri de sahnede olacak. Orkestraya; basgitarda Alp Ersönmez, gitarda Bekir Küçükay, tuşlu çalgılarda Çağrı Sertel ve Tolga Kılıç, neyde Burcu Karadağ, bağlamada Mustafa İpekçioğlu, kanunda Volkan Kirpik, vurmalı çalgılarda Mehmet Akatay ve Demirşah Çamur ile Seçil Akmirza ve Ertunç Tuncer’in solistliğinde Fahir Atakoğlu Band eşlik ediyor.

100’ncü yıla marş!

Fahir Atakoğlu tarafından bestelenen, Özen Yula’nın sözlerini yazdığı “100. Yıl Marşı”nın da ilk kez seyirciyle buluşacağı gösterinin ücretsiz biletleri İstanbul Senin uygulaması üzerinden temin edilecek.

Cumhuriyetin dillere destan yolculuğunu anlatan “100” adlı gösterinin detaylarına ve İBB Kültür’ün düzenlediği tüm etkinliklere İBB Kültür Sanat sosyal medya hesaplarından ve www.kultursanat.istanbul adresinden ulaşılabilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar