14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri / Kuklalar İzmir’de Canlanıyor

Dünyanın en çok bilinen kukla festivallerinden biri olan ”İzmir Uluslararası Kukla Festivali” 5 Mart tarihinde İzmir’de başlıyor.

14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri / Kuklalar İzmir'de Canlanıyor

5–22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri bu yıl 23 ülkeden festivale katılan yüzlerce kukla sanatçısı ve 50 kukla tiyatrosu topluluğu ile tüm İzmir’i bir kez daha kocaman bir sahneye dönüştürüyor. 37 kapalı ve açık gösteri mekânında 52 gösteriyi 223 kez sergileyecek olan kukla tiyatrosu grupları İzmir’i görkemli bir renk cümbüşüne çevirecek. İzmir’in en önemli kültürel markası olan festivalin bu yılki sloganı; ”Bir de kuklalardan dinleyin”.

Kuklayı her yönüyle bir bütün olarak ele almayı amaçlayan festival, sergi, atölye çalışmaları ve daha birçok etkinlikle İzmirlilerin karşısına çıkıyor. Festival kapsamında her yaştan izleyiciye uygun etkinlikler bulunuyor. İzmir’in birçok ilçesi dahil olmak üzere her yanına yayılmış bir şekilde gerçekleşecek festivalin programı kapsamında düzenlenen 6. Kipa Kukla Şenliği birbirinden güzel kukla gösterileri ve atölye çalışmaları ile küçük, büyük herkes için tam bir eğlence atmosferi oluşturacak.

”Kuklalara kulak verelim.”

İzmir Uluslararası Kukla Günleri Direktörü Selçuk Dinçer, bu yıl bir kez daha, her yıl düzenlenenler arasında dünyanın en büyük kukla festivalini İzmir’de düzenlediklerini vurgularken, ”Düzenlediğimiz festival gerek İzmir’in gerek ülkemizin uluslararası alanda tanıtımı adına çok önemli bir etkinlik. Aynı zamanda, dünyada büyük bir hızla gelişen modern kukla sanatının ülkemizde tanıtılmasına ve gelişmesine de öncülük yapıyoruz.” dedi. Festivalin bu yıl sloganının ”Bir de kuklalardan dinleyin” olduğunu hatırlatan Dinçer, ”İnsan doğaya egemen olmak yerine uymak zorunda olduğunu anlamak zorunda. Her geçen gün hırslarımıza biraz daha yenik düşüyor ve insanlığımızı biraz daha yitiriyoruz. Irk, din, dil, milliyet gibi farklar ayrıştırıcı oldukça insanlığın sorunları da büyüyor. Oysa, kulak vermemiz gerekenler bilim, sanat, felsefe ve şimdi söz kuklalarda.” diye konuştu.

Bu sene festivale katılan ülkeler:

Almanya’dan Men in Back, Theater Paspartout, Theater Strahl, Avusturya’dan Wild Theatre, Belçika’dan Figurentheater Vlinders & C, Bulgaristan’dan Burgas State Puppet Theatre, Pro Rodopi Art Center, SoulMade Theatre Company, Varna State Puppet Theatre, Vessel Theatre, Çekya’dan The Old Actress’s Theatre, Çin’den Guangdong Lufeng Shadow Play of China, Finlandiya’dan Puppet Theatre Sampo, Fransa’dan Cie Fred Teppe, Cie Sacekripa, Compagnie Theatres De Marionnettes, Le Clan Des Songes, Hırvatistan’dan Theatre Company Pinklec, Theatre Virovitica, Hindistan’dan Ranga Shankara, Hollanda’dan Neville Tranter, İngiltere’den Bash Street Theatre, Noisy Oyster, String Theatre, İran’dan Shadow Theater Company, İspanya’dan Anita Maravillas Teatro, Bigolis Theater, Teatro Plus, Titiritran Teatro, İsrail’den Shiri & Dan, İtalya’dan Association Baby T, Claudio Cinelli, Gianluca Di Matteo, Michele Cafaggi, Katar’dan Qatar National Theatre, Macaristan’dan Bandart Productions, Vaskakas Puppet Theatre, Romanya’dan Animo Puppets Studio, The Art Theatre Bucharest, Rusya’dan Leo Kondakov, Slovenya’dan Maribor Puppet Theatre, Tayvan’dan Yong Xing Lo Puppet Troupe ve Türkiye’den Açıkgöz Kukla Tiyatrosu, Hayali Ayhan Leylek, Kuklamanya, Semaver Kumpanya, Suat Veral, Tarla Faresi Tiyatrosu, Tiyatro Melik, Uçan Pelerin Kukla Tiyatrosu.

Detaylı bilgi ve hem ücretli hem ücretsiz etkinliklerden oluşan festival programına izmirkuklagunleri adresinden ulaşabilirsiniz.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.