31. İstanbul Caz Festivali 3 Temmuz’da Başlıyor

31. İstanbul Caz Festivali Afişi
31. İstanbul Caz Festivali Afişi

İstanbul Caz Festivali, 3-18 Temmuz tarihleri arasında caz ve güncel müziğin en sevilen isimleriyle şehre geri dönüyor. 1994’ten bu yana her yıl İstanbul’da temmuzu caz ayına çeviren festivalin 31’incisi, Garanti BBVA’nın sponsorluğunda, aralarında Chris Isaak, Gregory Porter, Arlo Parks, Joshua Redman, YolanDa Brown, Baptiste Trotignon ve Modern Art Orchestra gibi usta sanatçı ve grupların yer aldığı programıyla müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

Festival biletleri 29 Şubat’ta İKSV’nin Lale Kart üyeleri için başlayacak indirimli ve öncelikli satış döneminin ardından 5 Mart Salı günü genel satışa çıkıyor. Konser biletleri, 5 Mart’tan itibaren tüm Garanti BBVA kredi kartlarına %10 indirimli.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti BBVA’nın sponsorluğunda düzenlenen 31. İstanbul Caz Festivali, 3-18 Temmuz tarihleri arasında, keşifler ve klasiklerin yan yana durduğu, cazın yanı sıra rock, pop, blues, reggae, funk ve farklı türlere de yer veren çok çeşitli bir seçki sunacak.

31. İstanbul Caz Festivali, 40’a yakın konserde usta isimlerden yeni keşiflere 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak. 16 gün boyunca festivalin konuğu olacak isimler arasında cazı yeniden büyük kalabalıklarla buluşturan iki Grammy ödüllü Gregory Porter; rock’n roll’un çok yönlü ve romantik prensi Chris Isaak; zamansız ve yenilikçi müziğiyle yaşayan en büyük saksofonculardan Joshua Redman; İngiltere’nin dünyaya kazandırdığı başarılı kadın müzisyenlerden YolanDa Brown; ilk kez Türkiye’deki sevenleriyle buluşacak, R&B, soul ve indie’nin genç ve tutkulu şairi Arlo Parks; Avrupa’nın merak uyandırıcı ve dinamik caz piyanistlerinden Baptiste Trotignon ve Kornél Fekete-Kovács yönetimindeki Avrupa’nın iddialı orkestralarından Modern Art Orchestra yer alıyor.

Festivalin gelenekselleşen etkinlikleri bu yıl da devam ediyor. Müzikseverlerin Kadıköy’de adım adım iyi müziğin peşinde dolaşacağı +1’li Gece Gezmesi’nin bu yılki konukları arasında Hollanda’dan Thomas Azier ve Baby’s Berserk, Türkiye’den Gevende ve Korhan Futacı gibi sevilen isimler yer alıyor. Caz Vapuru, müzikseverleri Boğaz’ın seslerine cazı karıştıran, neşeli bir pazar gününe çağıracak. Festivalin müziği şehrin dört bir köşesine yaydığı ve her yaştan izleyiciye hitap eden ücretsiz Parklarda Caz konserleri bu yıl da İstanbul’un parklarını festival alanına çevirecek.

Festivalin farklı mekânlara yayıldığı etkinliklere bu yıl bir yenisi daha ekleniyor. Pera’da Bir Caz Akşamı etkinliğinde müzikseverler, Beyoğlu’nda büyülü bir akşamda üç duraklı bir caz turuna çıkacaklar. Bu özel gecede izleyeceğimiz isimler Herbie Hancock’un “göz kamaştırıcı” olarak nitelendirdiği Estonyalı piyanist Kristjan Randalu, festivale özel hazırladığı Aretha Franklin repertuvarı ile Dilek Sert Erdoğan ve sürpriz bir konuğu ile piyanist Can Çankaya olacak. Gecenin durakları ise Salon İKSV, Minoa Pera ve Pera 77.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülleri: Nilüfer Verdi ve Nino Varon

31. İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl Türkiye caz tarihinin iki önemli ismine, Türkiye’nin ilk kadın caz piyanisti Nilüfer Verdi ve yapımcı, besteci ve müzisyen Nino Varon’a sunulacak.

Türkiye’nin ilk kadın caz piyanisti, besteci ve aranjör Nilüfer Verdi, müziğe küçük yaşta başladı. Liseden sonra eğitimine Berklee College of Music ve New York New School’da devam etti. Eğitim hayatı boyunca Jack Reilly, Ray Santisi, Bob Winter, Billy Pierce, Alex Ulanowsky gibi önemli isimlerle çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli caz kulüplerinde dönemin saygın isimleriyle beraber çaldı, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Alanya, Yapı Kredi, Akbank Caz Festivallerine katıldı. Başta Almanya, Çin, ABD, Kanada olmak üzere çeşitli ülkelerde konserler verdi. Verdi, kendi kompozisyonlarından oluşan Mânâ (1997) ve İzhar (2007) albümlerinin yanı sıra Ülkü Aybala Sunat ve Apostolos Sideris’le birlikte çalıştığı, türkülerden oluşan Knidost (2016) albümünü yayımladı. 2022’de Erdal Kızılçay ve Duygu Soylu ile “Talk to me” teklisini çıkardı.

Yapımcı, besteci ve müzisyen Nino Varon, 13 yaşında gitar çalmaya başladı. Liseden sonra ise amatör müzik gruplarında çalmaya devam etti. Cem Karaca ve Barış Manço ile tanıştı, Karaca ile uzun bir süre aynı sahneyi paylaştı. 1968’de plak yapımcılığına başladı. Aralarında Tanju Okan, Modern Folk Üçlüsü, Ajda Pekkan ve Kayahan gibi isimlerin olduğu birçok müzisyenin yapımcılığını üstlendi. “Nilüfer’i müzik dünyasına kazandıran isim” olarak da tanındı. Aynı zamanda birçok şarkı da besteledi. Atilla Özdemiroğlu, Şanar Yurdatapan ve Melike Demirağ ile beraber “Arkadaş” şarkısını yaptı; Tanju Okan’ın seslendirdiği “Hasret”in sözlerini yazdı. 1978 yılında yayımlanan, Türkiye’nin ilk caz albümü Jazz Semai’nin yapımcılığını üstlendi. 2008’de Ninovari, 2010’da Arka Pencere isimli iki albüm yayımladı. 2022’de Uğur Karan ile birlikte çalıştığı “La Vie Continue” ve “La Femmes du Cinema Turc” teklilerini çıkardı.

Festival temmuz ayında yine İstanbul’un en keyifli açık hava mekânlarını caz sahnesine dönüştürecek

Festivale bu yıl ev sahipliği yapacak mekânlar arasında Fransız Sarayı, The Marmara Esma Sultan Yalısı, Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus ve Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu yer alıyor.

Genç Caz+ konserleri ve albümü

Bu yıl 22. yaşını kutlayan Genç Caz+, Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen, 28 yaş altındaki genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform sağlıyor. Başvurular sonrasında belirlenecek müzisyen ve topluluklar, 31. İstanbul Caz Festivali kapsamında şehrin farklı semtlerindeki parklarda ücretsiz gerçekleştirilen Parklarda Caz etkinliklerinde uluslararası sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma imkânı yakalayacak ve Genç Caz+ 24 albümünde yer almaya hak kazanacak.

İKSV 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu ve 2013 yılında aramızdan ayrılan müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu’nun desteğiyle hayata geçirilen Genç Caz+ albümü bu yıl dördüncü kez yayımlanacak. Genç Caz+ konserlerine seçilecek topluluklar birer özgün eseriyle, dijital platformlarda yayımlanacak olan albümde yer alacak. Sony Music Türkiye işbirliğiyle gerçekleştirilen bu albüm projesiyle yetenekli ve umut vadeden genç müzisyenlerin yaratıcılık ve kariyer gelişimleri desteklenecek ve Türkiye’den dünyaya seslerini duyurmaları sağlanacak.

Bu sene Genç Caz+ Seçici Kurulu’nda müzisyen Ayşe Tütüncü, müzisyen Selen Gülün, müzisyen Volkan Öktem, radyo programcısı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, yazar Yekta Kopan, müzisyen Okan Kaya, Sony Music Türkiye Genel Müdürü Özden Bora, Akra Caz Festivali Direktörü Kadir Dursun, müzisyen Çağıl Kaya, Pozitif ve Babylon’un kurucularından Ahmet Uluğ ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer yer alıyor.

Genç Caz+ için son başvuru tarihi 19 Nisan Cuma. Ayrıntılı bilgi için: caz.iksv.org

Garanti BBVA Caz Sohbetleri

Bu yıl İstanbul Caz Festivali kapsamında özel bir söyleşi serisi de gerçekleştirilecek. Garanti BBVA Caz Söyleşileri başlığı altında ve Salt’ın evsahipliğindeki üç farklı söyleşide Türkiye’de caz ve güncel müziğin gelişimi ele alınacak ve müzikte güncel meseleler tartışılacak. Müzisyenler, müzik yazarları ve müzik sektöründen önemli kişilerin yer alacağı söyleşiler mart ve nisan aylarında, Salt Beyoğlu, Açık Sinema’da ücretsiz gerçekleştirilecek.

30 Nisan, Salı: Türkçe Pop’tan Jazz Semai’ye Bir Müzik İnsanı: Nino Varon ile Söyleşi – Moderatör: Murat Meriç
15 Mayıs, Çarşamba: Yapay Zeka Sonrası Müzik Yapmanın ve Dinlemenin Geleceği – Moderatör: Yekta Kopan (konuşmacılar daha sonra açıklanacaktır)
28 Mayıs, Salı: Türkiye’de Cazın Tarihini Yazan Kadınlar: Füsun Levet, Hülya Tunçağ, Sibel Köse ile Söyleşi

Festival biletleri 5 Mart Salı günü satışta

Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışlar: 29 Şubat Perşembe-5 Mart Salı
Genel satış: 5 Mart Salı,10.30

Festival biletleri, avantajlı dönem fiyatlarıyla, passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende satış noktaları ve İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arası) satın alınabilir.

Festival Ödül Gecesi – Saint Privat, Modern Art Orchestra feat. Kornél Fekete-Kovács, Joshua Redman Quartet feat. Gabrielle Cavassa ve Pera’da Bir Caz Akşamı biletlerinde avantajlı dönem fiyatı olmayacaktır.

İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı desteğiyle festivalde öğrenciler için sınırlı sayıda Eczacıbaşı Genç Bilet 20 TL üzerinden satışa sunulacak.

31. İstanbul Caz Festivali biletleri, tüm Garanti BBVA kredi kartları ile %10 indirimli satın alınabilecek, kampanya 5 Mart’taki genel satışlarla başlayacak.

İKSV Lale Kart üyelerine indirim ve öncelikler

Üyelikleriyle İKSV’nin tüm çalışmalarını destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Caz Festivali konserlerinin biletlerini indirimli fiyatlarla öncelikli olarak alabiliyor:

Siyah Lale Kart üyeleri 29 Şubat Perşembe 10.30
Beyaz Lale Kart üyeleri 1 Mart Cuma 10.30
Kırmızı Lale Kart üyeleri 4 Mart Pazartesi 10.30

Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini ön satış günlerine özel yer seçme opsiyonuyla passo.com.tr üzerinden %25 indirimle satın alabilecek. Kırmızı Lale Kart üyeleri ise biletlerini %15 oranında indirimle satın alabilecek.

İKSV tarafından 2002 yılından bu yana sürdürülen Lale Kart üyelik programı, 22 yıldır binlerce kültür-sanat dostuna vakfın düzenlediği etkinliklerde ayrıcalık ve öncelik sağlıyor. İKSV Lale Kart üyeleri İKSV’ye katkı sağlarken, festival etkinliklerindeki indirimlerin ve önceliklerin yanı sıra İstanbul’da birçok farklı kültür, sanat ve yaşam mekânında indirimlerden de faydalanabiliyor. Lale Kartlı olmak ve ayrıntılı bilgi için: lalekart.iksv.org/

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar